W ostatnich tygodniach w Chinach gwałtownie wzrosła liczba narodzin przez cesarskie cięcie, ponieważ dzieci urodzone po 31 sierpnia później rozpoczną naukę w szkole - poinformowały źródła szpitalne, na które powołuje się w czwartek chińska prasa.
W prowincji Jiangsu (Ciangsu), w głównym szpitalu w mieście Zhenjiang nad Jangcy zarejestrowano między 29 a 31 sierpnia szczyt cięć cesarskich. W ten sposób na świat przyszło 30 dzieci, podczas gdy porodów naturalnych było w tym czasie 12 - podała dyrektorka szpitala.
Podobne zjawisko zaobserwowano w bardziej na północ położonej prowincji Shandong (Szantung). Między 22 a 30 sierpnia 128 kobiet urodziło dzieci przez cesarskie cięcie w stolicy regionu, mieście Jinan - podano na internetowych stronach władz prowincji.
W Chinach dzieci muszą skończyć, w zależności od regionu, 6 lub 7 lat przed 31 sierpnia, aby móc rozpocząć we wrześniu naukę w szkole podstawowej. Urodzone po 31 sierpnia pójdą do szkoły za rok.
W prowincji Fujian, na południu Chin, media doniosły o wzroście cięć cesarskich o 50 procent w mieście Zhangzhou. Podobnie wzrost narodzin przez cesarskie cięcie zaobserwowano w stolicy Syczuanu, Czengdu.
Chiny mają najwyższy na świecie wskaźnik narodzin przez cesarskie cięcie; tą drogą na świat przychodzi niemal co drugie dziecko. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, odsetek ciąż rozwiązywanych przez cięcie cesarskie nie powinien przekraczać 15 procent.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.