Reklama

Grecja i Włochy zawodzą w sprawie reform

KE poinformowała w piątek, że unijni eksperci przerwali wizytę w Atenach, która miała zakończyć się raportem z realizacji programu reform przez Grecję. Wyraziła też zastrzeżenia co do nowego planu oszczędnościowego Włoch.

Reklama

Eksperci Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (tzw. trojka) przerwali przegląd programu reform w Grecji, którego realizacja jest warunkiem uruchamiania kolejnych transz pomocy dla tego kraju. Kolejna rata w wysokości ok. 8 mld euro powinna być uruchomiona do końca września. W maju ub.r. strefa euro przyznała Atenom ok. 110 mld euro pomocy. W związku z niemożnością spłaty długów przez Grecję w lipcu tego roku przywódcy eurostrefy uzgodnili 109 mld euro drugiej pożyczki, nadal uzależniając pomoc od reform.

W piątkowym oświadczeniu KE napisała, że przedstawiciele trojki mają zamiar powrócić do Aten w połowie września, "gdy spodziewane jest, że władze Grecji dokończą techniczne prace, by kontynuować rozmowy". W oświadczeniu KE nie sprecyzowała, o jakie "prace techniczne" chodzi, wymieniła tylko, że dotyczą one budżetu Grecji na 2012 r. oraz reform strukturalnych, pobudzających wzrost gospodarczy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że eksperci trojki i Grecji nie zgodzili się co do wyliczeń, o ile rzeczywisty tegoroczny grecki deficyt budżetowy będzie większy od pierwotnie zakładanego.

Nieoficjalne raporty mówią, że Grecja już przekroczyła poziom deficytu, przewidziany w programie reform na cały 2011 rok. Reuters zacytował w piątek greckiego ministra finansów, który powiedział, że reformy strukturalne w Grecji muszą być przyspieszone, ponieważ w tym roku grecka gospodarka odnotuje spadek produktu krajowego brutto o około 5 proc., a recesja utrzyma się prawdopodobnie także w przyszłym roku.

Spośród państw strefy euro, poza Grecją oraz objętymi również programami pomocowymi Irlandią i Portugalią, problemy z finansami publicznymi mają również Włochy. Ten ostatni kraj miał w ostatnim czasie poważne kłopoty z obsługą swego długu, przezwyciężone dzięki pomocy Europejskiego Banku Centralnego, który - jak twierdzą media - od połowy sierpnia zakupił na rynku wtórnym włoskie obligacje, opiewające na 30 mld euro. W zamian szef EBC zażądał od Włochów planu redukcji deficytu o 45,5 mld euro.

12 sierpnia włoski rząd zatwierdził plan oszczędnościowy, który miał pozwolić Włochom - legitymującym się rekordowym w Europie deficytem budżetowym na poziomie 120 proc. PKB - na zwiększenie aktywów budżetowych o 20 mld euro w 2012 roku i o 25,5 mld euro w 2013 roku. Jednak w poniedziałek, w następstwie społecznego niezadowolenia, premier Silvio Berlusconi i jego sojusznicy z koalicji rządowej ogłosili, że program antykryzysowy zostanie zmodyfikowany, m.in. poprzez rezygnację ze specjalnego podatku od ponadprzeciętnych dochodów.

"Komisja monitoruje debatę parlamentarną poprzedzającą zatwierdzenie pakietu (oszczędnościowego Włoch -PAP), ale oczywiście czekamy na finalny tekst, by dokonać dogłębnej oceny" - powiedział w piątek podczas codziennej konferencji w Brukseli rzecznik KE ds. gospodarczych Amadeu Altafaj Tardio. Przyznał jednak, że już na tym etapie Komisja ma pewne wątpliwości.

"Podczas gdy nie oczekujemy, by zastrzeżenia wywoływały uzgodnione docelowe wartości deficytu, jesteśmy zmartwieni obserwując, że nowa propozycja (zwiększenia dochodów państwa-PAP) w tak dużej mierze opiera się na walce z unikaniem opodatkowania, podczas gdy efektywność środków w tym obszarze jest zawsze trudna do przewidzenia" - wyjaśnił rzecznik. "Także środki pobudzające wzrost powinny być bardziej rozbudowane w następnym budżecie" - dodał. Wskazał, że włoski rząd powinien rozważyć dalszą liberalizację lokalnych usług publicznych i zwiększyć dostępność pracy w sektorze publicznym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama