W Poznaniu zakończyły się dziś III Europejskie Spotkania Młodzieży. Wzięło w nich udział ponad 1500 uczniów z 17 krajów, także spoza Unii Europejskiej. Wydarzenie to odbywało się pod hasłem „Czerwona kartka dla dyskryminacji w sporcie”.
III Europejskie Spotkania Młodzieży, które w tym roku odbywały się w stolicy Wielkopolski w dniach 19-24 września przygotowano z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Ich organizacja możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznania i Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
Podczas uroczystości otwarcia, która odbyła się 19 września w poznańskiej Hali Arena, uczestnicy III Europejskich Spotkań Młodzieży złożyli podpisy pod życzeniami dla polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, obejrzeli występy młodzieżowych zespołów muzycznych i tanecznych oraz bawili się na wspólnej dyskotece.
„Zaproponowaliśmy uczestnikom III Europejskich Spotkań Młodzieży bardzo bogaty program” – powiedział KAI koordynator tego wydarzenia Henryk Józefowski, a jednocześnie prezes Stowarzyszenia Europejskie Centrum Spotkań między Wschodem a Zachodem i nauczyciel w VIII LO w Poznaniu.
Młodzi ludzie w ramach Spotkań mogli wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach, konkursach i zajęciach sportowych. Odbyły się także międzynarodowe turnieje piłki ręcznej i nożnej oraz Międzynarodowe Warsztaty Fitness. Uczestnicy wydarzenia wzięli również udział w dyskusji panelowej pt. „Zjednoczona Europa w trzecim tysiącleciu” z udziałem polityków i przedstawicieli świata gospodarki, która odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Ważnym punktem III Europejskich Spotkań Młodzieży było także Nabożeństwo ekumeniczne sprawowane w poznańskiej Bazylice Farnej w intencji Europy. Zorganizowano je razem z Poznańską Grupą Ekumeniczną. „Chcieliśmy dać młodym ludziom także „coś dla ducha”, a jednocześnie przypomnieć im o korzeniach. Przecież Europa nie istniałaby bez chrześcijaństwa” – tłumaczył KAI Henryk Józefowski.
Finałowym punktem Spotkań był korowód europejski, który przeszedł dzisiaj ulicami Poznania, z pl. Mickiewicza na Stary Rynek. Uczestniczyła w nim młodzieży biorąca udział w wydarzeniu, przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście oraz delegacje wszystkich poznańskich szkół. Następnie na scenie stojącej przy poznańskim Ratuszu uczestnicy spotkania zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i taneczne. Była to również okazja do przedstawienia wyników zajęć warsztatowych.
Organizację kolejnych, IV Europejskich Spotkań Młodzieży, zaplanowano w Poznaniu na 2015 r.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.