W ostatniej kadencji parlamentu partie, zarówno rządzące jak i opozycyjne, zrealizowały niewiele ze swych obietnic dotyczących walki z korupcją - wynika z przedstawionego w środę raportu Antykorupcyjnej Koalicji Organizacji Pozarządowych.
Raport nt. realizacji obietnic wyborczych dotyczących przeciwdziałania korupcji i złożonych przez partie polityczne podczas kampanii wyborczej w 2007 r. został zaprezentowany w warszawskiej siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego.
Według Grażyny Czubek z Programu Przeciw Korupcji fundacji, rząd utworzony przez PO doprowadził do niektórych z zapowiadanych zmian - m.in. rozdzielono funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, uniemożliwiono osobom skazanym prawomocnymi wyrokami kandydowanie do parlamentu, wprowadzono także przetarg elektroniczny. Nadal jednak - jak oceniła Czubek - PO w walce z korupcją, podobnie jak poprzednie rządy, większy nacisk kładzie na ściganie i walkę ze skutkami, a nie przyczynami korupcji.
W raporcie wskazano, że mimo prowadzonych w trakcie kadencji prac, nie zostały wprowadzone przejrzyste zasady nadzoru właścicielskiego w spółkach Skarbu Państwa oraz powoływania członków zarządów i rad nadzorczych tych spółek. Rządowy projekt ustawy o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa był procedowany w styczniu w Sejmie, ale nie został uchwalony.
Minister w kancelarii premiera Julia Pitera, odnosząc się do tego problemu, wskazała, że ministerstwo skarbu w kończącej się kadencji wdrożyło zasady właścicielskiego nadzoru nad państwowymi spółkami. "Celem PO będzie kontynuowanie dotychczas realizowanej polityki w tym zakresie z naciskiem na zwiększenie zainteresowania osób posiadających najwyższe kompetencje biznesowe uczestniczeniem w wykonywaniu czynności nadzorczych i zarządczych w tych spółkach" - zaznaczyła.
Także w odniesieniu do pozostałych partii AKOP oceniła, że wiele obietnic pozostało w sferze planów. PSL nie podjęło inicjatywy - jak nadmieniono w raporcie - powołania Krajowej Rady Legislacyjnej i wprowadzenia w całej administracji zintegrowanego systemu zarządzania jakością. SLD zaś, zdaniem autorów opracowania, przejawiał zbyt mało inicjatywy mającej prowadzić do realizacji obietnic, np. dotyczących zmian w CBA.
Działania PiS podczas mijającej kadencji również, według organizacji pozarządowych, "można uznać za niewspółmierne do złożonych obietnic wyborczych". "Uzasadnione jest pytanie, czy eksponowanie haseł walki z korupcją i krytykowanie koalicji rządzącej za zaniechania na tym polu nie jest, wobec braku realizacji własnych obietnic, wyłącznie próbą zyskania kapitału politycznego" - napisano w raporcie. Zdaniem jego autorów niewiele wiadomo "o jakichkolwiek działaniach PiS, choćby czysto promocyjnych" dotyczących walki z korupcją w urzędach centralnych i służbie zdrowia szczególnie w ostatnim roku.
"Partia opozycyjna ma bardzo ograniczone możliwości realizowania swoich obietnic, które składa w przekonaniu, iż będzie rządzić i mieć instrumenty do ich realizacji" - odpierał krytykę kandydujący z listy PiS były szef CBA Mariusz Kamiński. Dodał, że duża część postulatów PiS odnosiła się do funkcjonowania instytucji państwowych, na co PiS nie miał w ostatnich latach wpływu.
Socjolog prof. Edmund Wnuk-Lipiński ocenił, że pozytywną zmianą w ostatnich latach jest zmiana klimatu społecznego w postrzeganiu korupcji. "Mam odczucie, że obserwujemy mniej przyzwolenia na korupcję i bardziej rozbudzone oczekiwania na prawidłowe postępowanie uczestników życia społecznego; takie nastawienie jest najważniejsze dla walki z korupcją" - mówił.
Antykorupcyjna Koalicja Organizacji Pozarządowych powstała w 2001 r. Koalicja co roku publikuje raporty podsumowujące realizację obietnic polityków odnoszących się do przeciwdziałania korupcji. AKOP tworzą: Program Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Komunikacji Społecznej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Stowarzyszenie Szkoła Liderów oraz Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.