Pierwszy czarnoskóry arcybiskup Kościoła anglikańskiego RPA (od 1996 r.), Desmond Tutu, obchodził w piątek swe 80-lecie w katedrze Św. Jerzego w Kapsztadzie, świątyni, która zasłynęła tym, że w czasach apartheidu pozwalano tam modlić się nie-białym wiernym.
Emerytowany arcybiskup Kapsztadu przewodniczył mszy, na której nie było - co odnotowały media międzynarodowe - szefa państwa Jacoba Zumy oraz duchowego przywódcy Tybetańczyków dalajlamy, któremu prezydent RPA nie dał wizy.
Desmond Tutu, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1984 roku, wypomniał to prezydentowi.
Najwyższe władze państwa reprezentował wiceprezydent Kgalema Motlanthe. W mszy uczestniczyły znane osobistości, wśród nich małżonka Nelsona Mandeli, Graca Machel i słynny piosenkarz Bono.
Prezydent Zuma wydał komunikat, w którym podkreśla ogromne zasługi Desmonda Tutu.
"Arcybiskup Tutu - czytamy w nim - zajmuje szczególne miejsce w sercach współobywateli z powodu postawy, jaką zajął wobec reżimu apartheidu, jego walki przeciwko niesprawiedliwości i uciskowi.(...) Nadal odgrywa ważną rolę w naszym kraju i jest podziwiany przez tysiące ludzi".
W ciągu ostatnich lat Desmond Tutu ostro krytkował prezydenta Zumę w związku z licznymi podejrzeniami o korupcję, które jednak nigdy nie doprowadziły do skazującego wyroku sądowego.
Stosunki między arcybiskupem i prezydentem zaogniła dodatkowo sprawa nieudzielenia na czas wizy dalajlamie, który jest od lat przyjacielem Tutu.
Arcybiskup zaatakował ostro władze za to, że uległy naciskom Pekinu.
Na konferencji prasowej transmitowanej w tych dniach przez telewizję południowoafrykańską abp Tutu powiedział: "Powinniśmy modlić się, tak jak dawniej modliliśmy się o upadek apartheidu. Powinniśmy modlić się o upadek rządu, który nas tak źle reprezentuje".
Jednak sama piątkowa uroczystość w katedrze Św. Jerzego, mimo iż nie mógł na niej przemawiać dalajlama, odbyła się, jak podkreślają agencje, w atmosferze pojednania. Tutu, znany z niezrównanego poczucia humoru nadał jej charakter radosnego święta.
Abp Desmond Tutu był głównym architektem pojednania między białą i czarną ludnością RPA. Słynny stał się symbol tęczy, który - według Tutu - symbolizuje naród RPA.
Głównie jego zasługą jest wprowadzenie do konstytucji RPA zakazu dyskryminacji rasowej.
Swojemu rodakowi pogratulował między innymi prezydent USA Donald Trump.
To moment głęboko poruszający dla wspólnoty Kościoła katolickiego i dla całego świata.
Pierwsze pozdrowienie nowego Papieża z Logii Błogosławieństw Bazyliki Watykańskiej.
To pierwszy papież augustianin i drugi po Franciszku papież z kontynentu amerykańskiego.
Bo ich brak umożliwi jej nieuzasadnione oskarżanie Ukrainy o jego złamanie .
Premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył, że jest to historyczne wydarzenie dla obu krajów.