TOTUS 2011 dla Michała Lorenca

Nagroda TOTUS w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" przypadła Michałowi Lorencowi, wybitnemu kompozytorowi. W uzasadnieniu kapituła napisała, że wyróżniono go za tworzenie wybitnej muzyki filmowej, a także w szczególny sposób za dzieło „Missa Magna Beatificationis” stworzone w hołdzie błogosławionemu Janowi Pawłowi II.

Michał Lorenc urodził się 5 października 1955 roku, w Warszawie. Napisał muzykę do ponad 175 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych. Współpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA. Nagrywał muzykę z najlepszymi polskimi orkiestrami: Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Warszawską Operą Kameralną. Od lat często współpracuje z muzykami z zespołu „DesOrient” – polskimi specjalistami od muzyki etnicznej. Michał Lorenc jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Czeskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej. Jego utwory były wielokrotnie nominowane do wielu nagród w kraju i zagranicą, zdobył m.in. statuetkę "Złotej Kaczki" oraz ,„Czeskiego Lwa” – przyznawanego w Czechach.

W tegorocznym wywiadzie dla KAI kompozytor mówił, że jego zdaniem cała muzyka jest religijna, o ile jest piękna. Przyznał, że od kilku lat bardzo inspirujący jest dla niego chorał gregoriański, a także muzyka europejska XVI-XVII wieku, muzyka afrykańska i południowoamerykańska. „Muzyka, którą napisałem do filmu o Janie Pawle II powstała z jednej wielkiej improwizacji. Pojawiają się tam elementy muzyki żydowskiej, afrykańskiej, Bliskiego Wschodu. Chór z Kamerunu bez trudu wykonał partie w języku łacińskim. Zresztą są tam elementy również w języku polskim i afrykańskim” - mówił.
Lorenc od kilkunastu lat należy do Drogi Neokatechumenalnej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Wtorek
  noc
  7°C Wtorek
  rano
  8°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »