Aby zagłosować należy mieć dokument ze zdjęciem

Każdy, kto chce oddać głos w wyborach parlamentarnych, musi pamiętać o wzięciu ze sobą do lokalu wyborczego dokumentu tożsamości - koniecznie ze zdjęciem. Może to być np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka.

Najlepiej jednak mieć ze sobą dokument z adresem zamieszkania, bo może się zdarzyć sytuacja, że dana osoba nie będzie ujęta w spisie wyborców. Wtedy na podstawie adresu obwodowa komisja wyborcza będzie zobowiązana sprawdzić w urzędzie gminy, czy jesteśmy ujęci w rejestrze wyborców i jeśli się okaże że tak, to dopisze nas do spisu wyborców.

W lokalu wyborczym każdy wyborca otrzyma dwie karty do głosowania: białą - w formie broszury formatu A4 - z listami kandydatów do Sejmu oraz żółtą - także o formacie A4 - z nazwiskami kandydatów do Senatu. Każda karta ma ścięty prawy róg, by wyborcy niedowidzący lub niewidzący wiedzieli, gdzie jest górna część karty.

Wyborca powinien sprawdzić, czy na karcie są dwie pieczęcie: w prawym dolnym rogu powinna być wydrukowana pieczęć właściwej okręgowej komisji wyborczej, w lewym - pieczęć obwodowej komisji wyborczej. Tylko karta mająca takie pieczęcie jest ważna.

W wyborach do Sejmu na karcie do głosowania umieszczone są listy kandydatów na posłów w kolejności numerów, jakie otrzymały komitety wyborcze. Każda ze stron karty oznaczona jest numerem i nazwą komitetu wyborczego; nazwiska kandydatów umieszczone są w kolejności ustalonej przez komitet.

W wyborach do Sejmu głosować można tylko na jedną listę kandydatów i na jednego kandydata z tej listy. Prawidłowe głosowanie polega na postawieniu na karcie do głosowania znaku "X" (dwóch przecinających się w obrębie kratki linii) w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.

Jeśli znak "X" pojawi się przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy okręgowej - głos będzie ważny, ale zaliczony zostanie na konto tego kandydata, którego nazwisko znajduje się wyżej na liście.

Głos zostanie uznany za nieważny jeśli znak "X" postawiony zostanie przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list, lub nie będzie go przy nazwisku żadnego kandydata.

Stanie się tak również wtedy, gdy znak "X" postawiony zostanie przy nazwisku kandydata, który wcześniej został skreślony z listy, albo gdy głos został oddany na kandydata listy, która została unieważniona.

Może się zdarzyć, że już po wydrukowaniu kart wyborczych, jakaś lista zostanie unieważniona, kandydat zostanie skreślony, albo sam się wycofa. Wtedy i lista i nazwisko kandydata pozostają na kartach, jedynie w lokalu wyborczym pojawia się obwieszczenie informujące o tym, że głos oddany na tę listę lub tego kandydata będzie nieważny.

W wyborach do Senatu nazwiska kandydatów na kartach do głosowania ułożone są alfabetycznie. Prawidłowe głosowanie polega na postawieniu na karcie do głosowania znaku "X" (dwóch przecinających się w obrębie kratki linii) w kratce z lewej strony obok nazwiska wybranego kandydata.

W wyborach do Senatu wygrywa ten kandydat, który otrzymał największą liczbę głosów, natomiast w wyborach do Sejmu głosy są liczone w skali kraju. Jeżeli komitet wyborczy przekroczy 5-procentowy próg wówczas ten komitet uczestniczy w podziale mandatów.

W wyborach 9 października o mandat poselski ubiegać się będzie łącznie 7 035 kandydatów, a o miejsce w Senacie - 500 osób. Statystycznie na jeden mandat do Sejmu przypada 15 kandydatów; do Senatu 5.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Środa
noc
13°C Środa
rano
17°C Środa
dzień
18°C Środa
wieczór
wiecej »