Szkoła miejscem nadziei dla praw człowieka – pod takim hasłem w Saragossie trwa XVII Światowy Kongres Wychowania Katolickiego. Bierze w nim udział ponad 700 osób ze 104 krajów. Wykład inauguracyjny wygłosił kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.
W swoim wystąpieniu szef watykańskiej dykasterii wezwał państwa, aby finansowały szkoły Katolickie tak samo jak inne ośrodki, gwarantując w ten sposób rodzicom wolność wyboru. Kard. Grocholewski podkreślił, że Benedykt XVI stanowczo broni prawa do życia i do wolności religijnej jako wartości, które nie podlegają negocjacjom. Nie wystarczy, aby państwo dało pozwolenie na różne ośrodki edukacyjne, których domagają się rodzice. „Jest rzeczą konieczną, aby te ośrodki były finansowe ze środków publicznych tak jak inne, ponieważ w przeciwnym wypadku niektórzy rodzice będą dyskryminowani przy wyborze szkoły” - podkreślił prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej. Jego zdaniem katoliccy politycy i ustawodawcy „powinni czuć się wezwani” przez papieskie nauczanie do tego, by popierać ustawy, które czerpią inspirację w wartościach wypływających z wychowania chrześcijańskiego. Wychowanie nie powinno opierać się na „relatywizmie etyczno-moralnym” obecnego społeczeństwa, ale na wartościach skoncentrowanych na człowieku. Kard. Grocholewski wyraził też sprzeciw wobec „milczącej śmierci”, jaką jest aborcja i eutanazja.
Uczestnicy z ponad 100 krajów świata debatują nad sposobami obrony praw człowieka oraz wartości moralnych i etycznych w edukacji. Celem spotkania jest rodzenie nadziei oraz otwieranie nowych horyzontów na przyszłość. „Szkoła, jako ważne miejsce wychowania obok rodziny, powinna stać się przestrzenią, gdzie sieje się ziarno nadziei, które przyniesie potem owoce ufności i entuzjazmu co do jutra” - podkreślają organizatorzy.
Światowy Kongres Wychowania Katolickiego zakończy się w 21 października.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.