Kurs dla kapelanów wojskowych

W Watykanie trwa międzynarodowy kurs dla kapelanów wojskowych na temat prawa humanitarnego. Konferencja organizowana jest już po raz trzeci, a tym razem poświęcono ją etyce, prawu i polityce w odniesieniu do podmiotów państwowych i niepaństwowych we współczesnych konfliktach zbrojnych

Wśród uczestników kursu są także Polacy, w tym ks. Jan Dohnalik. Kanclerz kurii ordynariatu Wojska Polskiego zwrócił uwagę na zmieniającą się dynamicznie sytuację współczesnych konfliktów zbrojnych. „Zmienia się nie tylko sytuacja w konkretnych krajach, zmienia się sytuacja na świecie i zarówno w odniesieniu do negocjacji, jak i prowadzenia wojny – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Dohnalik. – Dawniej wojny wypowiadano i kończono. Dzisiaj wojna często trwa, mimo, że nie została nigdy wypowiedziana. Zaczyna się jako walka wewnętrzna między jakimiś frakcjami w państwie, z jakimiś prywatnymi armiami, a kończy się jako wielki konflikt międzynarodowy, tak jak niedawno w Libii”.

Jak wygląda w tej sytuacji posługa kapelana wojskowego? „Na pewno są to nowe wyzwania – uważa ks. Dohnalik. – Z drugiej strony w sprawach najbardziej podstawowych posługa jest zawsze taka sama, bo kapelan jest powołany, aby głosić żołnierzom Ewangelię i umacniać ich poprzez sakramenty i wsparcie duchowe. Na pewno ta sytuacja może rodzić wiele nowych konfliktów sumienia, wiele nowych trudności dla żołnierza. I tym bardziej potrzebuje on posługi kapelana, który go umocni, może mu pomóc rozeznać sytuację, pocieszyć go w trudnym momencie. Dlatego wobec tych wyzwań widać jeszcze bardziej potrzebę istnienia ordynariatów polowych i posługi kapelanów, chociaż na pewno sposób nieraz dotarcia do żołnierza, czy sposób działania wobec nowych sytuacji musi się zmienić”.

Kanclerz kurii ordynariatu polowego zwraca uwagę, że w dostosowaniu duszpasterstwa wojskowego do nowych warunków przydatna jest wiedza czerpana z takich konferencji, jak ta zorganizowana w Watykanie. „Chociaż kapelan jest powołany do posługi Ewangelii, to głosi ją w konkretnych okolicznościach, w konkretnym środowisku – uważa ks. Dohnalik. – Ten świat jest coraz bardziej taką globalną wioską. I coraz częściej kapelan, np. polski kapelan jadący do Afganistanu, spotyka żołnierzy z całego świata, spotyka się też z miejscową kulturą i z tymi wszystkimi wyzwaniami, o których dzisiaj tu mówimy. A chociaż jego podstawowym narzędziem pracy i posługi jest to, co u każdego księdza, czyli Słowo Boże i sakramenty, to jednak musi znać sytuację, aby doprowadzić tych ludzi, którym posługuje w takich okolicznościach i wyzwaniach, do Pana Boga”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Czwartek
  wieczór
  17°C Piątek
  noc
  10°C Piątek
  rano
  13°C Piątek
  dzień
  wiecej »