Reklama

Pielgrzymi prawdy i pokoju w Katowicach

Chrześcijanie, muzułmanie i żydzi spotkali się w środę w Katowicach, by zaapelować o pokój między wyznawcami różnych religii. Wszyscy oni uczestniczyli w Międzyreligijnym Sympozjum Naukowym pt. "Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju".

Reklama

Konferencję zorganizowano na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w przeddzień spotkania Benedykta XVI z przedstawicielami chrześcijan różnych wyznań, światowych tradycji religijnych i ludzi dobrej woli w Asyżu.

Jak podkreślił rzecznik katowickiego sympozjum Marcin Zygmunt, w takich spotkaniach chodzi przede wszystkim to, by wzajemnie się poznać. "Jesteśmy świadomi tego, że pokój można budować tylko wtedy, gdy lepiej się znamy. Brak wiedzy o sobie często może skutkować niepokojami, które prowadzą do wojen i nienawiści (...) Poznając się nawzajem, można obalać przesądy, które nie powalają budować relacji pokoju" - powiedział.

Także mufti Ligi Muzułmańskiej w RP, imam Nidal Abu Tabaq, ocenił, że najważniejsze jest, by przedstawiciele różnych religii spotykali się i poznawali swoje religie. "Ważne jest, by człowiek przestał się bać, a ludzie najbardziej boją się obcego, nieznanego. Jak przyjdę, zobaczę, posłucham, na pewno strach się zmniejszy. Nie wierzę, żeby człowiek religijny mógł być zły" - powiedział.

"Powinniśmy się poznawać, powinniśmy współpracować, budować ten świat razem" - dodał, zaznaczając, że ta zasada dotyczy także osób niewierzących. Nikt nie chce, by jego dzieci żyły w nienawiści i wojnie, ale w miłości - przekonywał.

W programie sympozjum znalazły się wystąpienia na temat pokoju i prawdy w tradycji chrześcijaństwa, Torze i Koranie oraz wielokulturowości Katowic. Zwieńczeniem konferencji jest wspólny apel, wygłoszony po polsku, hebrajsku i arabsku, w którym wszyscy mieszkańcy są zapraszani do tego, by nie kierowali się fałszywymi osądami, lecz szukali tego, co łączy, a nie dzieli.

Konferencję zorganizowały: Archidiecezja Katowicka, Uniwersytet Śląski i Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów. Honorowy patronat nad sympozjum sprawowali: rektor UŚ prof. Wiesław Banyś, metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Tadeusz Szurman i prezydent Katowic Piotr Uszok.

Czwartkowa ceremonia w Asyżu upamiętni Światowy Dzień Modlitwy o Pokój, zwołany przez polskiego papieża 27 października 1986 roku. Na zaproszenie Benedykta XVI przyjadą prymas Kościoła anglikańskiego, arcybiskup Canterbury Rowan Williams, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, reprezentujący Patriarchat Moskiewski metropolita Astany w Kazachstanie Aleksander, sekretarz generalny Rady Ekumenicznej Kościołów Olav Fykse Tveit, delegacje Światowej Federacji Luterańskiej, metodystów i ponad 20 innych wyznań i wspólnot chrześcijańskich. Będą reprezentanci judaizmu na czele z wysłannikami wielkiego rabinatu Izraela oraz 50 reprezentantów świata islamu.

Oczekiwanych jest 67 buddystów. Wśród osobistości hinduizmu będzie Rajhmoon Gandhi, wnuk Mahatmy Gandhiego, który był w Asyżu w 1986 roku. Przyjadą delegacje sikhów, zaratusztrianizmu, dżinizmu z Indii, wyznawcy bahaizmu, reprezentacja stowarzyszenia konfucjanizmu z Korei Płd. i taoizmu z Hongkongu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama