Chrześcijanie, muzułmanie i żydzi spotkali się w środę w Katowicach, by zaapelować o pokój między wyznawcami różnych religii. Wszyscy oni uczestniczyli w Międzyreligijnym Sympozjum Naukowym pt. "Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju".
Konferencję zorganizowano na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w przeddzień spotkania Benedykta XVI z przedstawicielami chrześcijan różnych wyznań, światowych tradycji religijnych i ludzi dobrej woli w Asyżu.
Jak podkreślił rzecznik katowickiego sympozjum Marcin Zygmunt, w takich spotkaniach chodzi przede wszystkim to, by wzajemnie się poznać. "Jesteśmy świadomi tego, że pokój można budować tylko wtedy, gdy lepiej się znamy. Brak wiedzy o sobie często może skutkować niepokojami, które prowadzą do wojen i nienawiści (...) Poznając się nawzajem, można obalać przesądy, które nie powalają budować relacji pokoju" - powiedział.
Także mufti Ligi Muzułmańskiej w RP, imam Nidal Abu Tabaq, ocenił, że najważniejsze jest, by przedstawiciele różnych religii spotykali się i poznawali swoje religie. "Ważne jest, by człowiek przestał się bać, a ludzie najbardziej boją się obcego, nieznanego. Jak przyjdę, zobaczę, posłucham, na pewno strach się zmniejszy. Nie wierzę, żeby człowiek religijny mógł być zły" - powiedział.
"Powinniśmy się poznawać, powinniśmy współpracować, budować ten świat razem" - dodał, zaznaczając, że ta zasada dotyczy także osób niewierzących. Nikt nie chce, by jego dzieci żyły w nienawiści i wojnie, ale w miłości - przekonywał.
W programie sympozjum znalazły się wystąpienia na temat pokoju i prawdy w tradycji chrześcijaństwa, Torze i Koranie oraz wielokulturowości Katowic. Zwieńczeniem konferencji jest wspólny apel, wygłoszony po polsku, hebrajsku i arabsku, w którym wszyscy mieszkańcy są zapraszani do tego, by nie kierowali się fałszywymi osądami, lecz szukali tego, co łączy, a nie dzieli.
Konferencję zorganizowały: Archidiecezja Katowicka, Uniwersytet Śląski i Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów. Honorowy patronat nad sympozjum sprawowali: rektor UŚ prof. Wiesław Banyś, metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Tadeusz Szurman i prezydent Katowic Piotr Uszok.
Czwartkowa ceremonia w Asyżu upamiętni Światowy Dzień Modlitwy o Pokój, zwołany przez polskiego papieża 27 października 1986 roku. Na zaproszenie Benedykta XVI przyjadą prymas Kościoła anglikańskiego, arcybiskup Canterbury Rowan Williams, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, reprezentujący Patriarchat Moskiewski metropolita Astany w Kazachstanie Aleksander, sekretarz generalny Rady Ekumenicznej Kościołów Olav Fykse Tveit, delegacje Światowej Federacji Luterańskiej, metodystów i ponad 20 innych wyznań i wspólnot chrześcijańskich. Będą reprezentanci judaizmu na czele z wysłannikami wielkiego rabinatu Izraela oraz 50 reprezentantów świata islamu.
Oczekiwanych jest 67 buddystów. Wśród osobistości hinduizmu będzie Rajhmoon Gandhi, wnuk Mahatmy Gandhiego, który był w Asyżu w 1986 roku. Przyjadą delegacje sikhów, zaratusztrianizmu, dżinizmu z Indii, wyznawcy bahaizmu, reprezentacja stowarzyszenia konfucjanizmu z Korei Płd. i taoizmu z Hongkongu.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.