„Przekazać wiarę” to temat VIII Kongresu Teologicznego, który zorganizował Papieski Uniwersytet Comillas w Madrycie. Wśród zaproszonych gości obecny był abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
Kongres opiera się na doświadczeniu Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Madrycie. Rozważa ich rolę na przyszłość w przekazie wiary. „Jest to aktualnie jedno z największych wyzwań dla wiary chrześcijańskiej w Europie i w Hiszpanii” – powiedział ks. Gabino Uríbarri SJ, dziekan wydziału teologicznego Uniwersytetu Comillas.
„Celem Światowych Dni Młodzieży jest przekazanie wiary nowym pokoleniowym lub też zaangażowanie młodych, aby przekazywali wiarę – podkreślił w swoim wystąpieniu bp César Franco, przewodniczący madryckiego Komitetu Dni Młodzieży. – Ludzie młodzi wracają do swoich domów z postanowieniem, aby stać się zaczynem dla wiary”. Dlatego też Kościół powinien „dać się sprowokować młodzieży”, która jest wezwana, aby stać się „wiarygodnym świadkiem” dla swoich rówieśników – podkreślił bp Franco. Zapytany o antypapieskie manifestacje niewielkich grup powiedział, że Komitet poprosił młodzież, „aby nie odpowiadała agresywnie na prowokacje”, ale „wykorzystała te spotkania, by przedstawić swoje motywacje przyjazdu”. Niektóre idee Ruchu 15 Maja „można doskonale przyjąć jako krytykę sytuacji społecznej czy apel o solidarność” – dodał bp César Franco.
Poszczególne wystąpienia podczas kongresu dotyczyły m. in. takich zagadnień jak wiara i sekularyzacja w Hiszpanii i w Europie, przekaz wiary w szkołach, a także w internecie i przez muzykę.
Wykład końcowy pt. „Fundamenty teologiczne nowej ewangelizacji” wygłosił abp Rino Fisichella. Biorąc pod uwagę skutki sekularyzmu można powiedzieć, że dzisiaj „Bóg jest nie tyle negowany, co nieznany – zauważył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. – Jesteśmy powołani do głoszenia Ewangelii w sposób skuteczny, a to wymaga na pierwszym miejscu częstego obcowania ze Słowem Bożym. Pozwoli to tym, którzy nas słuchają, na weryfikację nie tylko naszej znajomości Ewangelii, ale przede wszystkim naszej wiarygodności, która wyraża się w spójnym świadectwie życia”. Ważny elementem nowej ewangelizacji jest też jej wymiar liturgiczny – podkreślił abp Fisichella.
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.