Egipskie wojsko nie użyło ostrej amunicji, by rozpędzić Koptów, którzy na początku października protestowali przeciwko atakowi na jeden z kościołów. W zamieszkach zginęło 28 osób - wynika z raportu wspieranej przez rząd komisji ds. wyjaśnienia zajść.
Członek komisji zaznaczył w środę, że w celu ustalenia wszystkich faktów konieczne jest przeprowadzenie niezależnego śledztwa.
"Większość świadków twierdzi, że wojsko nie strzelało z ostrej amunicji" - powiedział Hafiz Abu Seda, czyli wysoko postawiony członek Krajowej Rady ds. Praw Człowieka, która powołała komisję.
Z jej raportu wynika, że próbując rozpędzić tłum, żołnierze używali amunicji ćwiczebnej. Większość świadków oskarżyła nieznanych napastników o strzelanie do protestujących.
"Na Moście 6 października świadkowie widzieli na ciężarówce kogoś, kto miał broń i wymierzał ją w ofiary" - powiedział Abu Seda.
Dodał, że 12 osób zginęło, gdy w tłum wjechały pojazdy opancerzone.
Niektóre instytucje państwowe nie współpracowały z komisją, w związku z czym konieczne jest niezależne śledztwo - podkreślił Abu Seda. "Siły zbrojne nie współpracowały w wystarczający sposób, nie przedstawiły nam nazwisk oraz informacji o ofiarach" - wyjaśnił.
Z powodu braku szczegółów raport krytykowany jest przez niektórych działaczy praw człowieka. "Powinni byli poinformować, jaki rodzaj kul znaleziono w ciałach ofiar, co wskazywałoby, jakiej użyto broni" - powiedział szef Arabskiej Sieci Informacji o Prawach Człowieka, Gemal Eid. Dodał, że nie ufa Krajowej Radzie ds. Praw Człowieka. "Niełatwo jest zapomnieć historię Rady jako obrońcy rządu" - powiedział.
Chrześcijanie, którzy stanowią ok. 10 proc. 80-milionowej ludności Egiptu, oskarżali muzułmańskich radykałów o zdemolowanie kościoła w prowincji Asuan. 9 października Koptowie wyszli na ulice Kairu, żądając dymisji gubernatora Asuanu, który ich zdaniem nie zadbał o ochronę świątyni.
Były to największe i najtragiczniejsze w skutkach zamieszki w Egipcie od czasu obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka w lutym tego roku.
Również w środę Najwyższa Rada Wojskowa ogłosiła na Facebooku ułaskawienie 334 cywilów skazanych przez sądy wojskowe po wybuchu powstania, w wyniku którego obalony został Mubarak. Nie podano jednak, kto i kiedy zostanie ułaskawiony. Sądy wojskowe od stycznia skazały co najmniej 12 tys. ludzi.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.