Po dwóch dniach dyskusji w grupach językowych Synod obraduje dziś na sesji plenarnej. Na jej rozpoczęcie głos zabrał Ojciec Święty, aby zaapelować o modlitwę w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
„Bardzo nas zasmuca i budzi naszą troskę to, co dzieje się w Syrii, Iraku, Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Jesteśmy tam świadkami eskalacji przemocy, która obejmuje niewinną ludność cywilną, pogłębiając poważny kryzys humanitarny. Wojna powoduje zniszczenie i potęguje cierpienia mieszkańców. Nadzieja i rozwój mają swe źródło jedynie w opowiedzeniu się za pokojem. Zjednoczmy się zatem w intensywnej i ufnej modlitwie do Pana. Niech ta modlitwa będzie też wyrazem naszej bliskości z obecnymi tu naszymi braćmi patriarchami i biskupami, którzy pochodzą z tych regionów, z ich kapłanami i wiernymi, a także ze wszystkimi, którzy tam mieszkają. Jednocześnie wraz z Synodem kieruję usilny apel do wspólnoty międzynarodowej, aby znalazła sposób na udzielenie skutecznej pomocy zaangażowanym stronom, tak by umiały się wznieść ponad krótkoterminowe interesy i posługiwały się narzędziami prawa międzynarodowego, dyplomacji, aby rozwiązać aktualne konflikty”.
Franciszek zaapelował też o modlitwę w intencji kontynentu afrykańskiego, który, jak zaznaczył, doświadcza podobnych sytuacji konfliktowych. „Niech się wstawia za wszystkimi Maryja, Królowa Pokoju, która jest dla swych dzieci kochającą Matką” – dodał Papież.
Zabronione jest "celowe lub lekkomyślne" wpływanie na decyzję innej osoby o przerwaniu ciąży.
Liczbę ofiar szacuje się na 300 tys. kobiet i 25 tys. mężczyzn.
Po ataku poinformowano, że uderzenie było wymierzone w centra dowodzenia Hezbollahu.
Na spadek inflacji złożą się niższe ceny paliw i wolniejsza dynamika wzrostu cen żywności.
Widoczne były także zmiany dotyczące płci używających i ich pochodzenia etnicznego.