Które akta agentów komunistycznych specsłużb pozostaną niejawne?

Szefowie ABW i AW wnieśli do szefa IPN o niejawność akt tych tajnych współpracowników i kontaktów operacyjnych komunistycznych służb, którzy współpracowali po 1990 r., ale ich wcześniejsza działalność nie była przeciw opozycji - powiedział PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

W sumie szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu skierowali do prezesa Instytutu Pamięci Narodowej wnioski o utrzymanie niejawności na dokumentach dotyczących ok. 70 agentów służb - poinformował Żaryn w rozmowie z PAP.

Zapewnił, że wśród tajnych współpracowników i kontaktów operacyjnych, których dane według służb pozostać powinny niejawne, nie ma osób pełniących w przeszłości lub obecnie funkcje publiczne. Zaznaczył, że chodzi o te osoby, których współpraca "nie była wymierzona w opozycję antykomunistyczną i dążenia niepodległościowe Polaków".

Szefowie AW i ABW wnieśli też o utrzymanie niejawności danych tajnych współpracowników z krajów obcych, którzy współpracowali ze służbami również po 1990 roku, a ich ujawnienie mogłoby być ze szkodą dla państwa albo narażać ich na niebezpieczeństwo - podkreślił rzecznik ministra.

"Odnosi się to głównie do współpracowników polskich służb z krajów arabskich. Ich ujawnienie mogłoby sprowadzić na nich trudne do przewidzenia skutki" - uzasadnił.

Zaznaczył, że warunkiem dla dalszego utajnienia danych jest to, czy ich działania nie były wymierzone "w dążenia niepodległościowe Polaków, a także nie były wymierzone w Polonię".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
12°C Niedziela
wieczór
10°C Poniedziałek
noc
9°C Poniedziałek
rano
10°C Poniedziałek
dzień
wiecej »