W Rosji co trzeci uczeń wybiera lekcję „podstawy kultury prawosławnej”. Podczas pilotażowego projektu przeprowadzonego pośród 10 tys. uczniów w 18 regionach kraju dwie trzecie dzieci wybrało naukę świeckiej etyki lub historię i kulturę religii świata.
Jak donosi w dzisiejszym wydaniu "Moskowskij Komsomolec" nowe przedmioty powinny być próbnie prowadzone przez najbliższe dwa lata a od 2012 r. powinny być na stałe wprowadzone we wszystkich szkołach kraju.
Podczas projektu świeccy nauczyciele w czwartych klasach prowadzili lekcje kultury prawosławnej, islamu, buddyzmu i judaizmu. Alternatywą były zajęcia z historii i kultury religii świata oraz etyki. Nie przewiduje się prowadzenia lekcji religii katolickiej czy protestanckiej.
Lekcje religii w szkołach były w Rosji zabronione od czasu rewolucji październikowej w 1917 r. Od 2006 r. duchowni w niektórych regionach kraju nauczali „podstaw kultury prawosławnej”.
Ujawnił to specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Keith Kellogg.
Rządząca partia PAS zdecydowanie prowadzi po przeliczeniu ponad 99 proc. głosów.
FBI prowadzi śledztwo, traktując incydent jako "akt przemocy ukierunkowanej".
Zapowiedział to sam papież w krótkim pozdrowieniu przed modlitwą „Anioł Pański”.