O modlitwę o jak najszybsze opanowanie pożarów lasów deszczowych w Amazonii zaapelował Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
- Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni ogromnymi pożarami, które wybuchły w Amazonii. Módlmy się, aby przy zaangażowaniu wszystkich mogły jak najszybciej zostać opanowane. To płuco leśne jest niezbędne dla naszej planety - powiedział papież.
Od 15 sierpnia pożary trawią lasy deszczowe Amazonii głównie na terenie Brazylii i Boliwii. Ich dokładne przyczyny są nadal niejasne. Amazońskie lasy tropikalne wytwarzają życiodajny tlen oraz są domem dla milionów gatunków roślin i zwierząt. Rozciągają się one na obszarze należącym do dziewięciu krajów: Brazylii, Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Gujany Francuskiej, Gujany, Surinamu i Wenezueli.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Za odrzuceniem projektu ustawy głosowało 191 posłów, 231 posłów było przeciw.
Andrzej Bargiel po zjeździe z Everestu na nartach bez użycia tlenu.
Dla porównania, w drugim kwartale 2024 roku było to 112 proc. PKB.
Otwarte zostały też trzy kolejowe przejścia graniczne dla ruchu towarowe.
W Polsce rozpoczęły się już przygotowania do 41. Światowych Dni Młodzieży (ŚDM).