Modlitwa za pierwszych Piastów

– Nie jest łatwo stanąć na sądzie Bożym, kiedy tu na ziemi sprawowało się władzę – powiedział do przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych biskup Grzegorz Balcerek. Duchowny odprawił Mszę świętą w poznańskiej katedrze za spoczywających tam pierwszych władców Polski z dynastii piastowskiej.

Poznański biskup pomocniczy celebrował liturgię w intencji królów i książąt, których ciała zostały pochowane w najstarszej nekropolii królewskiej na ziemiach polskich. Nabożeństwu nadano bardzo uroczystą oprawę. Uczestniczyli w niej marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak i wojewoda wielkopolski Piotr Florek praz prezydent Poznania, Ryszard Grobelny i przewodniczący Rady Miejskiej, Grzegorz Ganowicz.

Bp Balcerek podkreślił w homilii, że także ludzie dziś rządzący krajem powinni czuć się odpowiedzialni za swe działania przed Bogiem. „Odpowiedzialność za sposób sprawowania władzy to nie tylko odpowiedzialność przed wyborcami, przed społeczeństwem i historią, ale jest to także odpowiedzialność przed Bogiem. I z tej odpowiedzialności będziemy kiedyś rozliczeni” – podkreślił.

„Jeśli dzisiaj modlimy się tutaj za naszych pierwszych władców, to czynimy to nie tylko z poczucia dumy, że ich groby znajdują się właśnie tu, na Ziemi Wielkopolskiej, ale także jesteśmy przekonani, że rzeczywiście ich dusze potrzebują ciągle naszej modlitwy” – przekonywał w homilii bp Balcerek.

Hierarcha oparł homilię o rozważanie tekstu mowy eschatologicznej Chrystusa. „Przez słowo Boże otrzymujemy przypomnienie, że wszystko na tym świecie ma koniec. Przypomina nam, że będziemy kiedyś rozliczeni przez Boga. Ponosimy o odpowiedzialność za swoją pracę, służbę i za całe nasze życie” – przekonywał w homilii biskup pomocniczy poznański.

Bp Balcerek przypomniał, że poznańska katedra była centrum życia duchowego naszego Państwa od X do XII wieku. „Spośród królewskich nekropolii wyróżnia się grób księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, ci dwaj mężowie stanu stworzyli nasze Państwo” – stwierdził.

W katedrze – w której z racji uroczystej Mszy umieszczono na tronie replikę królewskiej korony, symbolizującą władców Polski – bp Balcerek podkreślił, że koronacja królewska była aktem religijnym. „Kościół brał w ten sposób pod szczególną opiekę króla i jego państwo” – mówił biskup.

Uczestnicy nabożeństwa odśpiewali na początku uroczystej liturgii hymn państwowy, a także złożyli wieńce i kwiaty przed znajdującym sie w Złotej Kaplicy sarkofagiem księcia Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego, który w 1025 roku został koronowany na pierwszego króla Polski. We Mszy św. uczestniczyła młodzież z Liceum i Gimnazjum im. Dąbrówki, którym patronuje żona Mieszka I.

Poznańska katedra była pierwszą na ziemiach polskich siedzibą biskupią. Jest też najstarszą i największą nekropolią Piastów. W jej podziemiach obok Mieszka I i Bolesława Chrobrego pochowano także: Przemysła II, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Bolesława Pobożnego i Przemysła I, a także księżnę Dąbrówkę (Dobrawę).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
21°C Sobota
dzień
23°C Sobota
wieczór
18°C Niedziela
noc
14°C Niedziela
rano
wiecej »