- Rząd Czech porozumiał się z Kościołami w sprawie zwrotu majątków kościelnych wywłaszczonych przez reżim komunistyczny - informują w piątek czeskie media, powołując się na katolickiego arcybiskupa Dominika Dukę.
Arcybiskup wypowiedział się po naradzie z zainteresowanymi wspólnotami religijnymi. Oświadczył, że Kościoły zaakceptowały ofertę państwa, przewidującą zwrot 56 proc. majątków wywłaszczonych przez komunistów. Konkretnie jest to własność ziemska wartości (w przeliczeniu) ponad 3 miliardów euro oraz odszkodowania wysokości 2,45 mld euro. Na wypłacenie tych odszkodowań rząd ma 30 lat.
Uzgodniono, że ustawa w sprawie zwrotu majątków kościelnych (którą parlament ma dopiero uchwalić) wejdzie w życie w 2013 roku.
"To dzieło nie okazało się chwilową inicjatywą, ale nabrało poważnego charakteru".
"Mamy nowe incydenty w naszym regionie i na Morzu Bałtyckim co tydzień, prawie każdego dnia".
Abp Galbas zaprasza na spotkanie o ochronie życia i zdrowia psychicznego.
Wielu liderów nadal mierzy zaangażowanie przez pryzmat wyników i realizacji celów.