26 listopada minęła 128 rocznica śmierci Kardynała Karola Lavigerie, założyciela Misjonarzy Afryki – Ojców Białych oraz Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Najświętszej Maryi Panny Królowej Afryki.
Podczas gdy z powodu nasilenia pandemii kolejne regiony Włoch stają się czerwonymi strefami, wiele organizacji szuka sposobu na to, by nie odzierać chorych na koronawirusa z godności umierania. Powstają pilotażowe projekty umożliwiające rodzinom pacjentów wejście na covidowe oddziały i towarzyszenie bliskim w ich ostatniej drodze.
Nie uważam się za chrześcijańskiego fenomenologa. Jestem chrześcijaninem i uprawiam filozofię – tak prezentuje się tegoroczny laureat Nagrody Ratzingera prof. Jean-Luc Marion.
Biskupi zachęcają księży, by w tym trudnym czasie "stwarzali wiernym możliwość uczestnictwa w rekolekcjach adwentowych zarówno w kościele, jak i on-line".
Biskupi Anglii i Walii podjęli refleksję nad raportem niezależnej komisji śledczej (IICSA), która zbadała zjawisko seksualnego wykorzystywania dzieci w tamtejszym Kościele katolickim, w ciągu ostatnich 50 lat.
Francuscy biskupi domagają się wdrożenia bardziej racjonalnych norm dotyczących udziału wiernych w Mszach św. Przez cały listopad miejsca kultu pozostają w tym kraju otwarte, ale nie można w nich sprawować nabożeństw z udziałem wiernych.
Policja prowadzi łącznie 88 postępowań w związku z incydentami w kościołach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji - wynika z informacji Komendanta Głównego Policji przesłanej RPO. 74 postępowania dotyczą niszczenia i znieważania budynków sakralnych oraz przedmiotów czci religijnej.
Papież Franciszek przypomniał o znaczeniu ochrony życia wobec prób zalegalizowania w jego ojczyźnie aborcji. Argentyńskim kobietom podziękował za to, że walczą o ochronę nienarodzonych. Papieski list, przesłany na ręce deputowanej Victorii Morales Gorleri, jest odpowiedzią na skierowane do niego zapytanie od „mujeres de las villas”, czyli sieci kobiet, które od 2018 roku walczą o ochronę życia, szczególnie w najuboższych robotniczych dzielnicach Buenos Aires i poprosiły Franciszka o poparcie ich wysiłków.
Według obecnych regulacji prawnych nie ma zakazu wprowadzania ciała do kościoła. W ostatnim czasie pojawiły się wątpliwości związane z pochówkiem osób zakażonych COVID-19. Dotyczyły głównie dwóch przypadków: czy istnieje obowiązek kremacji ciała oraz czy trumnę z ciałem zmarłego zakażonego koronawirusem można umieścić w kościele podczas Mszy św.
Ks. Jacek Grzybowski, diecezjalny duszpasterz akademicki diecezji warszawsko-praskiej, został mianowany biskupem pomocniczym tejże diecezji. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.