Posyłał ich ze słowami: Pokochajcie Afrykę!

26 listopada minęła 128 rocznica śmierci Kardynała Karola Lavigerie, założyciela Misjonarzy Afryki – Ojców Białych oraz Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Najświętszej Maryi Panny Królowej Afryki.

Kard. Karol Lavigerie dał swoim misjonarzom jasne wytyczne: „Bądźcie apostołami, niczym innym jak apostołami…”! Człowiek XIX wieku, który zapłonął pragnieniem ewangelizacji Afryki, przekazał swoim duchowym synom i córkom, wiele wskazówek potrzebnych do życia misyjnego, ale szczególnie podkreślał wiarę i modlitwę.

Posyłał ich ze słowami: Pokochajcie Afrykę! Krzysztof Błażyca Obraz przedstawiający Ojców Białych

Kiedy zaczynali pracę, katolików na całym kontynencie liczono w tysiącach. Dziś jest ich blisko 200 milionów.

Brat Karol de Foucauld pisał w 1905 r., że mieszkał „w cieniu ojców białych”. Ponoć nie cieszyli się oni popularnością wśród francuskich żołnierzy stacjonujących w tym czasie w Algierii. „Sprawiali wszędzie kłopoty” i „mieszali się do rzeczy, które nie powinny ich obchodzić”, a „dzieci uczęszczające do ich szkół są gorsze niż inne” – odnotował opinie wojskowych mały brat Jezusa.

– Czy podzielał te poglądy, tego nie wiemy, ale to ciekawe świadectwo o naszej historii – śmiał się słysząc te słowa podczas jubileuszu zgromadzenia, o. Mariusz Bartuzi, jeden z osiemnastu Polaków w zgromadzeniu.

Karol Lavigerie, mając tytuł Prymasa Afryki, był również arcybiskupem Kartaginy (dzisiejszy Tunis) i Algieru, które były kolebką zgromadzenia.

I mimo, że domy macierzyste – Maison Carrée (pierwszy dom generalny), jak i pierwszy nowicjat ojców biłaych, położone niedaleko Morza Śródziemnego w aktualnym Algierze, zostały parę lat temu zrównane z ziemią, a na miejscu powstał największy meczet Afryki, to dzielnica, w której się on znajduje, dalej nazywana jest „Lavigerie”, a obecność Ojców Białych, ich praca i duch misyjny, którego otrzymali, dalej są kontynuowane i w Kościele Algierii, jak i w wielu innych krajach Afryki.

Poniżej kilka zdjęć z Tunisu i Rzymu, miejsc związanych z kardynałem Lavigerie:

Miejsca kardynała Lavigerie

WIARA.PL DODANE 26.11.2020

Miejsca kardynała Lavigerie

​Kard. Karol Lavigerie, założyciel Misjonarzy Afryki i Misjonarek Afryki, dał swoim misjonarzom jasne wytyczne: „Bądźcie apostołami, niczym innym jak apostołami…”!. Poniżej miejsca i pamiątki związane z Kardynałem Lavigerie: dom, w którym mieszkał biskup Lavigerie w Tunisie oraz katedra w miejscu starej Kartaginy wybudowana przez Lavigerie, oraz grób kardynała w domu generalnym Misjonarzy Afryki w Rzymie i pamiątki po nim.

więcej »

„Ludzi, ludzi ożywionych duchem apostolskim, duchem odwagi, wiary, wyrzeczenia. Nie obiecuję nic poza ubóstwem, cierpieniem i wszystkimi wyrzeczeniami, jakie czyhają w krajach dotąd nieznanych, a być może i śmierć męczeńską”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
0°C Wtorek
wieczór
-1°C Środa
noc
-1°C Środa
rano
0°C Środa
dzień
wiecej »