Do poszanowania praw człowieka, a zwłaszcza prawa do życia wezwał wspólnotę międzynarodową Franciszek podczas tradycyjnego spotkania z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej. Papież zaapelował także o pokój tam, gdzie trwają konflikty. W swoim przemówieniu Franciszek nawiązał do przypadającej w 2018 r. siedemdziesiątej rocznicy proklamowania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Z ogromnym zainteresowaniem Włosi przyjęli zachętę papieża Franciszka do mówienia dialektem w rodzinie – z rodzicami i dziadkami – jaka znalazła się w improwizowanym kazaniu podczas tradycyjnego chrztu dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej w niedzielę Chrztu Pańskiego. Przekazywanie wiary, powiedział Franciszek, „może dokonywać się jedynie w dialekcie, w dialekcie rodziny, taty i mamy, dziadka i babci”.
Chcę dotrzeć z tym formularzem do każdej polskiej parafii i każdego księdza – mówi Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Inicjatywę oficjalnie wsparł Prymas Polski oraz bp Zadarko (Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji).
Piotr Tomasz urodził się ok. 1305 r. w Gaskonii we Francji. W wieku 21 lat wstąpił do karmelitów.
Watykańska dyplomacja za papieża Franciszka.
- Niech to przeświadczenie, które również teraz wybrałeś sobie jako przewodnika biskupiej posługi, daje ci wewnętrzne ukojenie i duchową siłę - powiedział do nowo wyświęconego bp. Andrzeja Iwaneckiego nuncjusz apostolski w Polsce.
W Niedzielę Chrztu Pańskiego papież Franciszek ochrzcił w Kaplicy Sykstyńskiej 34 dzieci. W homilii mówił, że język miłości w rodzinie jest podstawą dla przekazywania wiary.
W gliwickiej katedrze rozpoczęła się uroczystość święceń biskupich ks. Andrzeja Iwaneckiego. To pierwsze takie wydarzenie w historii tej świątyni.
"W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem" - pod takim tytułem wydano pierwszy w Poznaniu kalendarz trzech religii. Zawiera on m.in. opracowanie dziejów religii w stolicy Wielkopolski i jest efektem prowadzonego dialogu międzyreligijnego.
Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, wśród nich grekokatolicy i staroobrzędowcy, rozpoczęli w niedzielę święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. Przypadają one trzynaście dni po świętach katolickich.