Z biskupem lwowskim Marianem Buczkiem, sekretarzem Episkopatu Ukrainy, o sytuacji Kościoła w tym kraju rozmawia dziennikarz Radia Watykańskiego.
Trwa wizyta „ad limina Apostolorum" łacińskich biskupów Ukrainy. Oprócz audiencji u Ojca Świętego obejmuje ona nawiedzenie grobów apostolskich oraz spotkania w poszczególnych dykasteriach watykańskich. Na czele ukraińskiego episkopatu obrządku łacińskiego stoi metropolita lwowski kard. Marian Jaworski, z którym Radio Watykańskie przeprowadziło krótki wywiad.
Ojciec Święty powróci definitywnie do Watykanu 3 października. Jutro przybędzie z Castelgandolfo na audiencję ogólną, a w sobotę 29 września, aby udzielić w bazylice watykańskiej sakry biskupiej swemu byłemu sekretarzowi, ks. Mieczysławowi Mokrzyckiemu oraz pięciu włoskim duchownym.
O odpowiedzialności wszystkich państw świata za ochronę środowiska mówił 24 września w nowojorskiej siedzibie ONZ prał. Pietro Parolin.
Stolica Apostolska również i w tym roku włączy się w obchody Europejskiego Dnia Dziedzictwa. Odbędą się one w najbliższą niedzielę, 30 września.
O zamiarze złożenia rezygnacji z zarządzania episkopalną diecezją Rio Grande w stanie Nowy Meksyk i przejścia na katolicyzm poinformował duchowieństwo bp Jeffrey Steenson.
W Rosji nie milkną komentarze po nominacji nowego ordynariusza archidiecezji Matki Bożej. Zastępca przewodniczącego Wydziału Kontaktów Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, biskup jegoriewski Mark Gołowkow uważa, że działania Watykanu mogą być oznaką zmian jego polityki w stosunkach z Rosją.
Misjonarze klaretyni z Filipin rozpowszechniają w Wietnamie nagrania Ewangelii w języku angielskim. Są one przeznaczone do słuchania na najpopularniejszych dziś wśród młodzieży odtwarzaczach mp3.
Kard. Walter Kasper jest zdecydowanie przeciwny "ekumenizmowi powrotów", według którego wszyscy inni chrześcijanie powinni powrócić" na łono Kościoła katolickiego. W historii, także w historii Kościoła, "nigdy nie można iść wstecz" - powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w wywiadzie dla "Münchner Kirchenzeitung".
Międzynarodowe katolickie dzieło pomocy "Kirche in Not" - "Pomoc Kościołowi w potrzebie" pragnie bardziej nastawić się na pracę w mediach oraz ukierunkować swoją pomoc na Bliski Wschód. Poinformował o tym w Rzymie ks. Joaquin Alliende, opiekun duchowy dzieła.