Prezydent USA Barack Obama przedstawił w poniedziałek rządowy projekt budżetu na przyszły rok podatkowy 2010/2011 przekazany tego dnia rano Kongresowi. Przewiduje on wzrost deficytu do rekordowej wysokości 1,56 biliona dolarów, największej od zakończenia II wojny światowej.
Mimo zapewnień władz Stanów Zjednoczonych, że na zniszczonym trzęsieniem ziemi Haiti władzę sprawuje miejscowy rząd, amerykańskie media relacjonują z Port-au-Prince, iż nadal wszystkim kierują agendy USA i ONZ.
Premier Włoch Silvio Berlusconi, który rozpoczął trzydniową wizytę w Izraelu, wyraził w poniedziałek nadzieję, że kraj ten przystąpi do Unii Europejskiej.
Parlament Egiptu znowelizował w poniedziałek ustawę o starożytnościach, zaostrzając sankcje za handel nimi i wprowadził prawo własności intelektualnej, które pozwala domagać się odszkodowania za nieautoryzowane reprodukcje starożytnych dzieł. Nowe prawo wejdzie w życie 1 marca.
Bangladesz, mimo globalnego ocieplenia, zmaga się z lokalnym ochłodzeniem. Trwające już dwa miesiące spadki temperatury spowodowały śmierć pond 300 mieszkańców tego najbiedniejszego kraju na świecie.
W krajach ubogich nawet żyła złota nie gwarantuje bogactwa. Przekonują się o tym mieszkańcy Mongbwalu, ubogiego regionu na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga, gdzie niedawno otwarto nową kopalnię złota.
Kościół w Kostaryce wyraził zaniepokojenie kontrowersyjnym projektem wydobywczym „Las Crucitas de Cutris de San Carlom” w prowincji Alajuela, dotyczącym nowej kopalni odkrywkowej. Tym razem chodzi o odkrywkową kopalnię złota.
Strategia gospodarcza dla UE, Partnerstwo Wschodnie, polityka energetyczna i klimatyczna były głównymi tematami poniedziałkowego spotkania w Warszawie ministrów ds. europejskich państw Trójkąta Weimarskiego: Wernera Hoyera, Pierre Lellouche'a oraz Mikołaja Dowgielewicza.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 117 zostało rannych, kiedy w poniedziałek kobieta-zamachowiec wmieszała się w grupę szyickich pielgrzymów w północno-wschodnim Bagdadzie i wysadziła się w powietrze.
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen podkreślił w poniedziałek wagę, jaką przywiązuje do rozmów z Rosją na temat nowej koncepcji strategicznej, którą Sojusz Północnoatlantycki ma przyjąć do końca roku.