Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen podkreślił w poniedziałek wagę, jaką przywiązuje do rozmów z Rosją na temat nowej koncepcji strategicznej, którą Sojusz Północnoatlantycki ma przyjąć do końca roku.
Rasmussen zapowiedział, że w lutym do Moskwy pojedzie grupa refleksji nad nową strategią bezpieczeństwa NATO pod przewodnictwem byłej sekretarz stanu USA Madeleine Albright. Eksperci mają się spotkać zarówno z przedstawicielami rosyjskich władz jak i organizacji obywatelskich.
"Odwiedziłem Moskwę już w grudniu. Teraz grupa 12 ekspertów odwiedzi Moskwę, by dyskutować na temat różnych aspektów naszej nowej koncepcji strategicznej. Koncepcja strategiczna to całościowy opis sytuacji bezpieczeństwa w Europie i Ameryce Północnej (...) i w tym kontekście jest zupełnie naturalne, że grupa odwiedza także Rosję. Prosiliśmy wszystkich naszych partnerów - a Rosja jest jednym z nich - o przedstawienie swoich pomysłów" - powiedział Rasmussen dziennikarzom w Brukseli.
O tym, że grupa wybiera się wkrótce do Moskwy by rozmawiać o nieporozumieniach z przeszłości, powiedziała sama Albright w zeszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim. Rasmussen podkreślał, że NATO chce rozmawiać ze strategicznym partnerem, jakim jest Rosja, niezależnie od różnic zdań m.in. na temat wojny w Gruzji w 2008 roku. NATO uważa, że Rosja nie wypełniła wciąż wszystkich zobowiązań wynikających z zakończenia konfliktu.
"Wszyscy wiemy, że mamy z Rosją punkty sporne m.in. dotyczących Gruzji czy polityki otwartych drzwi NATO. Oczekiwałbym, że grupa przedyskutuje to z Rosją. Ale mamy też wspólne interesy: jest wiele dziedzin, gdzie musimy zmierzyć się z tymi samymi wyzwaniami. Afganistan to jedno z nich, kolejne to terroryzm, rozprzestrzenianie broni masowego rażenia, piractwo morskie... Musimy rozwinąć praktyczną współpracę z Rosją w tych dziedzinach, gdzie stoją przed nami te same wyzwania" - powiedział sekretarz generalny NATO.
Takie konsultacje przed przyjęciem swojej nowej strategii - dodał Rasmussen - sojusz prowadzi z wieloma krajami trzecimi. Grupa refleksji, w której zasiada m.in. były szef polskiego MSZ Adam Daniel Rotfeld, odwiedziła już m.in. kraje Zatoki Perskiej. Swoje stanowisko przekazały też kraje neutralne jak Szwecja czy Finlandia.
"Wszyscy mogą prezentować swoje pomysły, ale koniec końców to, jaka będzie zawartość koncepcji strategicznej NATO, będzie naszą decyzją" - zastrzegł Rasmussen.
Madeleine Albright ma przekazać raport z prac grupy sekretarzowi generalnemu do końca kwietnia. Na tej podstawie Rasmussen opracuje projekt, który przedstawi sojusznikom, tak aby uzgodniona koncepcja strategiczna, która zastąpi obecną z 1999 roku, rozstała przyjęta na jesiennym szczycie NATO w Lizbonie.
Równolegle trwa prowadzona wspólnie przez NATO i Rosję analiza wyzwań i zagrożeń stojących przed nimi w XXI wieku. Rasmussen zapowiedział, że do kwietnia gotowy będzie raport z postępu prac, natomiast analiza ma być gotowa przez końcem roku.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.