Tydzień po pożarze katedry Notre Dame we Francji trwa debata nad jej odbudową. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że rekonstrukcja potrwa pięć lat, a po jej zakończeniu katedra będzie jeszcze piękniejsza niż dotychczas. Historycy sztuki podchodzą do tych deklaracji z wielką rezerwą. Niepokoi ich zarówno pośpiech, jak i ewentualne upiększenia.
Przyczyną zamachów takich jak na Sri Lance jest „globalizacja radykalizacji”. Ludziom zrobiono „pranie mózgu” i nauczono ich, że chrześcijanie to ich wrogowie – uważa ks. Indunil Janakaratne Kodithuwakku Kankanamalage, podsekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Religijnego.
W Indiach wzrasta ilość aktów przemocy skierowanych przeciwko chrześcijanom w okresie wyborów, które rozpoczęły się 11 kwietnia.
We Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie zakończył się w czwartek szczyt przywódców Rosji i Korei Północnej, Władimira Putina i Kim Dzong Una. Putin zapewnił, że strony są zadowolone z wyników; nie przewidziano dokumentu końcowego po szczycie.
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła w czwartek ustawę o języku ukraińskim, która przewiduje obowiązkowe używanie tego języka w instytucjach państwowych, organach samorządowych oraz w innych dziedzinach życia publicznego.
Prezydent Trump nasilił wojnę z mediami, podnosząc konflikt na nowy poziom. Zapowiedział, że nie weźmie udziału w tegorocznym Bankiecie Stowarzyszenia Korespondentów przy Białym Domu, nakazując zarazem administracji bojkot imprezy - napisał we wtorek "Politico".
Stany Zjednoczone odnotowały w tym roku najwyższy od 2000 r. wzrost zachorowań na odrę. Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) podało w środę, że w 2019 r. odnotowano 695 przypadków zachorowań. Najwięcej - w Nowym Yorku i w Waszyngtonie.
Rozmowy przywódców Rosji i Korei Północnej, Władimira Putina i Kim Dzong Una, rozpoczęły się w czwartek we Władywostoku. Putin zapewnił, że Rosja przyjmuje z zadowoleniem zabiegi Pjongjangu o normalizację stosunków z USA, jak również z Koreą Południową.