Pogrzeb brytyjskiej królowej Elżbiety II odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w Londynie w poniedziałek 19 września o godz. 11 miejscowego czasu (godz. 12 w Polsce) i będzie miał charakter państwowy - poinformował w sobotę Pałac Buckingham.
Siły ukraińskie dotarły też na obrzeża okupowanego przez wojska rosyjskie Lisiczańska w obwodzie ługańskim w Donbasie - poinformował w sobotę szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.
Dzień pogrzebu brytyjskiej królowej Elżbiety II będzie dniem wolnym od pracy - poinformowano w sobotę. Data ceremonii nie jest jeszcze ogłoszona, ale prawdopodobnie będzie to poniedziałek 19 września.
Ukraina jest gotowa, by rozpatrzeć możliwość wprowadzenia kwot eksportowych węgla do Polski - oświadczył w sobotę ukraiński premier Denys Szmyhal. Jak dodał, mowa o eksporcie 100 tys. ton węgla we wrześniu.
Wyjątkową rolę Elżbiety II w budowaniu w Wielkiej Brytanii tolerancji dla wszystkich wyznań chrześcijańskich podkreśliła we wspomnieniu o zmarłej królowej Catherine Pepinster, angielska historyczka i pisarka katolicka. Przypomniała m.in., że monarchini była w Watykanie częściej niż ktokolwiek z jej poprzedników, nawet przed reformacją, i odegrała znaczącą rolę w poprawie stosunków z katolicyzmem, zwłaszcza goszcząc u siebie św. Jana Pawła II w 1982 i Benedykta XVI w 2010 r.
Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock zapewniła w sobotę, że wsparcie Berlina dla Ukrainy nie osłabnie i będzie ono obejmować pomoc wojskową, finansową i humanitarną. Baerbock przybyła w sobotę z wizytą do Kijowa, drugą od początku inwazji rosyjskiej.
Rada Akcesyjna formalnie proklamowała w sobotę przed południem Karola III nowym królem Wielkiej Brytanii. Pierwszą osobą, która podpisała proklamację był nowy następca tronu, książę William.
Norweg Casper Ruud i Hiszpan Carlos Alcaraz awansowali do finału wielkoszlemowego turnieju US Open. W półfinale Ruud pokonał Rosjanina Karena Chaczanowa 7:6 (7-5) 6:2, 5:7, 6:2, a Alcaraz wygrał z Amerykaninem Francesem Tiafoe 6:7 (6-8), 6:3, 6:1, 6:7 (5-7), 6:3.
Ukraińska operacja ofensywna na południu obwodu charkowskiego prawdopodobnie zaskoczyła Rosjan, w jej wyniku siły ukraińskie posunęły się do 50 km i zajęły lub otoczyły kilka miejscowości - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
Zakończył się remont kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie, który trwał trzy lata. Została odnowiona fasada kaplicy, okna i okiennice, zmieniono system wentylacyjny, zainstalowano windę. Obraz Matki Boskiej znajduje się teraz za specjalnym szkłem. Dla zwiedzających udostępniono skarbiec. Koszt prac wyniósł około 3 mln euro.