W ciemnościach - bo po zmierzchu w Chersoniu nie ma już prądu - mieszkańcy wyzwolonego miasta wiwatują na ulicach na cześć żołnierzy ukraińskich. W Chersoniu nikt nie będzie dziś spał - mówi dziennikarzowi BBC jeden z mieszkańców o imieniu Ołeksij.
Dwa dni przed ogłoszeniem, że rosyjscy żołnierze wycofują się Chersonia, emerytowany generał Erich Vad, były doradca wojskowy byłej kanclerz Angeli Merkel oświadczył, że wycofania się Rosji "nie należy się spodziewać". Od czasu rosyjskiej inwazji Vad mylił się w prawie każdej kluczowej kwestii dotyczącej wojny na Ukrainie - pisze w piątek dziennik "Bild".
W ramach prezydencji w Unii Europejskiej Czechy, przy wsparciu Słowacji, będą domagać się większego zaangażowania innych państw w ochronę zewnętrznej granicy Schengen. Po rozmowach w Pradze premierzy Czech i Słowacji zgodzili się, że kontrole na wspólnej granicy będą kontynuowane.
Chersoń wraca pod kontrolę Ukrainy, do miasta wkraczają oddziały ukraińskich sił zbrojnych - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
W ukraińskich mediach pojawiają się zdjęcia z centrum Chersonia, na których widać ukraińskie flagi i grupki mieszkańców, którzy - według tych relacji - wyszli na ulice w oczekiwaniu na pierwszych ukraińskich żołnierzy.
We wtorek 8 listopada rozpoczęły się w Stanach Zjednoczonych częściowe wybory do Izby Reprezentantów i Senatu, w których – według znawców tematu – znacząca, jeśli nie kluczową rolę może odegrać elektorat katolicki. Kierując się tymi przesłankami konserwatywna organizacja katolicka „Catholic Vote” (Głosowanie Katolickie) rozpoczęła kampanię na rzecz m.in. niegłosowania na tych kandydatów, którzy „tylko nazywają siebie katolikami, ale ich programy są w istocie sprzeczne z nauką Kościoła”.
To nie przeciwnik odchodzi, lecz przeganiają go za wielką cenę Ukraińcy. Tak, jak wcześniej na wschodzie w obwodzie charkowskim, a jeszcze wcześniej na północy - w obwodach kijowskim, sumskim i czernihowskim - powiedział w czwartek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski.
Trwa sprawdzanie historii i pochodzenia skrzypiec "Lauterbach", których wartość może sięgać 10 mln euro. Odnalezione we Francji skrzypce Stradivariusa, będące w posiadaniu prywatnej osoby, mogły zostać skradzione z Muzeum Narodowego w Warszawie w 1944 r. - podała francuska organizacja Musique et Spoliations.
Huragan Nicole przeszedł w czwartek przez Florydę. Choć siła żywiołu słabła, ulewne deszcze i zaciekłe wiatry zabiły co najmniej dwie osoby, pozostawiając za sobą zerwane linie energetyczne i zalane domy.
Nurkowie z ekipy dokumentalistów szukających u wybrzeży Florydy wraku samolotu z czasów II wojny światowej znaleźli część promu kosmicznego Challenger, który eksplodował i rozpadł się krótko po starcie w 1986 roku.