Jako przykład radykalnego życia wiarą ukazał bł. Franza Jägerstättera kard. José Saraiva Martins. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych reprezentował Papieża na uroczystościach beatyfikacyjnych w Linzu.
Francuski Kościół wyraża uznanie dla dzieła nowych wspólnot, podkreślając zarazem potrzebę właściwego rozeznania i powstrzymania się od mieszania życia duchowego z elementami psychologii - stwierdził bp Joseph Boishu. Odpowiada on we francuskim episkopacie za kontakty z Odnową w Duchu Świętym.
Członkowie trzech parafii anglikańskich w Irlandii dołączyli do ruchu Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej, który na początku bieżącego miesiąca zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o włączenie do Kościoła katolickiego.
Rola Matki Bożej oraz rozwój międzykościelnych relacji to główne tematy konsultacji teologicznych katolicko-anglikańskich w USA (18-20 października).
Do stosunków prawosławno-katolickich, a także szans i zagrożeń ich rozwoju odniósł się prawosławny metropolita Cyryl Gundiajew. Wypowiedź przewodniczącego Wydziału Kontaktów Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego znalazła się w wydaniu gazety „Moskowskije Nowosti" z 26 października.
„Doświadczenie i tajemnica Boga" to hasło międzynarodowego sympozjum duchowości, które trwa na Papieskim Uniwersytecie Comillas w Madrycie. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji 25-lecia istnienia przy tej uczelni Instytutu Duchowości i potrwa do 27 października.
Pogłębiona formacja należy do pilnych zadań Kościoła w Gabonie - powiedział Papież biskupom tego afrykańskiego kraju. Odbywają oni w tych dniach wizytę ad limina Apostolorum.
Na prywatnej audiencji Benedykt XVI przyjął premiera Islandii Geira Haarde, który spotkał się następnie także z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone.
Szerzenie znajomości myśli Dietricha von Hildebranda może być owocne dla ewangelizacji kultury. Wskazał na to Papież w przesłaniu do uczestników konferencji zorganizowanej (12-13 października) na franciszkańskim uniwersytecie w Steubenville w USA z okazji (minionego 26 stycznia 2007 r.) 30-lecia śmierci tego niemieckiego filozofa i teologa.
"Światowe Dni Młodzieży to nowe Zesłanie Ducha Świętego, bardzo potrzebne Australii" - powiedział biskup pomocniczy Sydney, Julian Porteous i wezwał młodzież do odpowiedzi na nie.