Negocjacje w sprawie tego ilu uchodźców przyjmie Polska w ramach Unii Europejskiej potrwają do wtorku; a szczyt UE w tej sprawie odbędzie się w środę.
Kanclerz Austrii Werner Faymann i wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel podkreślili, że społeczność międzynarodowa pilnie potrzebuje dofinansowania pomocy dla uchodźców syryjskich na Bliskim Wschodzie. Wymienili sumę 5 miliardów euro.
Moskwa dąży do przejęcia kluczowej roli w staraniach na rzecz rozwiązania kryzysu w Syrii i zbliża się do osiągnięcia swych głównych celów - ocalenia reżimu prezydenta Baszara el-Asada i odzyskania wpływów na Bliskim Wschodzie, jakie miała za czasów ZSRR.
Ponad 4500 uchodźców i imigrantów zostało uratowanych na Morzu Śródziemnym, gdy łodziami i pontonami płynęli do Włoch. Podobna liczba koczuje teraz na granicy austriacko-węgierskiej.
Premier Chorwacji Zoran Milanović oświadczył, że dalej będzie wysyłać imigrantów ze swojego kraju na Węgry, pomimo ostrego sprzeciwu ze strony rządu w Budapeszcie.
Islamiści z Frontu al-Nusra dokonali masowej egzekucji 56 żołnierzy syryjskich, którą przeprowadzili w zdobytej syryjskiej bazie lotniczej Abu al-Duhur w prowincji Idlib.
Rząd Węgier zarzuca Chorwatom, że minionej doby bez wcześniejszego uzgodnienia przetransportowali autobusami i pociągiem ponad 4 tys. imigrantów przez granicę chorwacko-węgierską.
Dla Greków będą to także piąte wybory w ciągu ostatnich sześciu lat, nie wliczając w to lipcowego referendum nt. pakietu pomocowego eurolandu.
Prezydenci USA i Kuby Barack Obama oraz Raul Castro przeprowadzili rozmowę telefoniczną, której głównym tematem była normalizacja stosunków między Waszyngtonem a Hawaną oraz rozpoczynająca się w sobotę pielgrzymka papieża Franciszka na Kubę.
Chorwacja nie może przyjąć i nie będzie przyjmować już ciężaru migrantów, rejestrować ich ani umieszczać w obozach - zapowiedział w piątek chorwacki premier Zoran Milanović. Według MSW do Chorwacji przybyło ponad 14 tys. migrantów.