Populistyczno-lewicowy rząd Giuseppe Contego odmawia uruchomienia działań osłonowych dla szkół katolickich we Włoszech.
Epidemia to trudna sytuacja. Parę doniesień o pomocy, jaką w tym czasie niosą chorym ludzie Kościoła.
Pod apelem popierającym pomysł budowy w Berlinie pomnika polskich ofiar II wojny światowej podpisało się ok. 260 posłów Bundestagu. To za mało, aby sprawie nadać formalny bieg.
Papież Franciszek przypomniał, że 14 maja wyznawcy wszystkich religii będą modlić się o ustanie pandemii. To inicjatywa Wysokiego Komitetu na rzecz Ludzkiego Braterstwa, reprezentującego sygnatariuszy Deklaracji o Powszechnym Braterstwie podpisanej w Abu Zabi.
Szwedzki kardynał Anders Arborelius wyraził zaniepokojenie zbyt łagodnym podejściem władz tego kraju do walki z pandemią koronawirusa. Przypomniał, że na jej dramatyczne skutki najbardziej narażone są osoby starsze i pozbawieni dokumentów migranci. „Musimy bronić bez różnicy praw wszystkich ludzi żyjących w Szwecji” – podkreśla kard. Arborelius, przypominając, że w tym kraju liczba zgonów jest najwyższa w Skandynawii.
Tanzania przeżywa boom powołaniowy. W pięciu seminariach nie ma już wolnych miejsc, dlatego episkopat postanowił otworzyć kolejne w diecezji Kahama. Inauguracja przewidziana jest na październik.
- Powódź, zaraza i głód w końcu miną. Nie wszystkim będzie jednak dane dotrwać do tego szczęśliwego momentu. Tak, jak najmłodszej, 4-miesięcznej córeczce kobiety od gotowania kamieni, która zmarła z głodu, wycieńczenia i choroby… - o obecnej sytuacji w Kenii, oraz społecznych skutkach koronawirusa, informuje nas Radosław Malinowski, szef organizacji HAART Kenya, pomagającej ofiarom handlu ludźmi. W Polsce działania organizacji wspiera Pomoc Kościołowi w Potrzebie, poprzez trwającą kampanię "Wolni-niewolni"
- Chcemy jak najszybciej zlokalizować ogniska zakażeń na Śląsku i odizolować osoby chore - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Poinformował, że w trzech kopalniach przebadano już całe załogi, trwa oczekiwanie na wyniki.
Tygodniki katolickie w czasie pandemii znalazły się w trudnej sytuacji, dlatego konieczna jest większa odpowiedzialność wiernych za ich kondycję - apeluje w komentarzu dla KAI Abp Wacław Depo. Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu ma jednocześnie nadzieję, że prasa katolickie wyjdzie z obecnego kryzysu silniejsza.
Zastanawiamy się nad metodami, jeśli chodzi o lekcje religii. Czy lepiej w szkole, czy salkach przy kościele, czy lepiej pisać na tablicy, a może na tablecie, ale podstawowe pytanie brzmi: "Z czym my do młodych przychodzimy?".