Szczecin prorodzinny
Bazylika św. Jakuba w Szczecinie Kapitel/Wikipedia (PD)

Szczecin prorodzinny

Brak komentarzy: 0
PAP

publikacja 21.06.2012 19:08

Rodziny z dziećmi będą mogły mniej płacić za bilety komunikacji miejskiej, wstęp do instytucji kulturalnych oraz za żłobki i przedszkola - taki system ulg i zniżek zaproponował w czwartek prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Projekt stosownej uchwały trafi w lipcu pod obrady radnych.

Prezydent powiedział dziennikarzom, że system ulg i zniżek "obejmie opiekę nad najmłodszymi w miejskich żłobkach i przedszkolach" oraz "ofertę miejskich instytucji kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych".

Aby skorzystać z programu Szczecin Przyjazny Rodzinie trzeba będzie wyrobić Szczecińską Kartę Aglomeracyjną. Będzie ją mógł otrzymać każdy członek rodziny. Wysokość ulg na dzieci będzie zależała od ich liczby w rodzinie.

Zniżki będą dotyczyły m.in. biletów miesięcznych na komunikację miejską - jeśli rodzina posiada jedno dziecko, to otrzyma ono 50 proc. zniżki. Jeżeli rodzina ma dwoje dzieci - każde będzie mieć po 55 proc. zniżki na bilety. Wysokość zniżki ma wzrastać wraz z liczbą dzieci w rodzinie.

Podobnie ma być z biletami na imprezy sportowe czy do filharmonii. Obecnie rodzice z trójką dzieci wybierając się wspólnie do filharmonii muszą zapłacić 135 zł. Po wejściu w życie programu koszt takiej wyprawy nie przekroczy 100 zł - zapewniają władze miasta.

Program zakłada także system zniżek w żłobkach i przedszkolach. Przy dwojgu dzieci opłata za drugie spadnie do 50 proc. Trzecie dziecko w rodzinie to koszt przedszkola czy żłobka w wysokości 25 proc. normalnej opłaty. Czwarte i każde kolejne korzystałyby z opieki za darmo.

Projekt zakłada także łatwiejszy dostęp do podręczników dla rodzin z trójką dzieci uczących się w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. W takich przypadkach biblioteki szkolne w szkołach podstawowych będą wypożyczać podręczniki.

Założeniem programu jest także certyfikowanie miejsc i podmiotów przyjaznych dla rodzin np.: kawiarni z kącikiem do zabaw dla dzieci i pokojem do przewijania, karmienia; bawialni w instytucjach publicznych dla dzieci klientów, firm z pokojami dla kobiet karmiących.

Projekt pod nazwą "Szczecin Przyjazny Rodzinie" jest efektem Porozumienia dla Szczecina, czyli dokumentu podpisanego przez większość tamtejszych radnych, wyznaczający kierunki rozwoju miasta na najbliższe lata.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona