Perspektywy stosunków chrześcijańsko-żydowskich

Międzywydziałowy Instytut Ekumenii i Dialogu Papieskiej Akademii Teologicznej organizuje 11 czerwca spotkanie panelowe nt. perspektyw stosunków chrześcijańsko-żydowskich w świetle dokumentu "Dabru emet". Zaproszono na nie osoby zaangażowane w dialog między obu religiami po stronie katolickiej i judaistycznej z Polski oraz ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

Międzywydziałowy Instytut Ekumenii i Dialogu Papieskiej Akademii Teologicznej organizuje 11 czerwca spotkanie panelowe nt. perspektyw stosunków chrześcijańsko-żydowskich w świetle dokumentu "Dabru emet". Zaproszono na nie osoby zaangażowane w dialog między obu religiami po stronie katolickiej i judaistycznej z Polski oraz ze Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

Deklaracja "Dabru emet", czyli "Mówcie prawdę", jest dziełem czterech rabinów amerykańskich z września 2000 r. Nawołuje ona do nowego spojrzenia na chrześcijaństwo i na dokonujące się w nim zmiany w widzeniu judaizmu. Jednocześnie dokument nie zamazuje różnic między obu religiami i tradycjami, podkreślając, że nie da się ich przezwyciężyć siłami tego świata. Deklarację podpisało od razu 170 przedstawicieli środowiska żydowskiego zarówno w USA, jak i w innych krajach, a z czasem dołączyło do nich ok. 50 innych sygnatariuszy (w tym dr Stanisław Krajewski z Polski).

Program panelu przewiduje udział pięciu dyskutantów - trzech katolickich i dwóch żydowskich. Jednym z nich będzie rabin prof. Michael Signer z Uniwersytetu Notre Dame (Indiana, USA), przedstawiciel judaizmu reformowanego, współautor deklaracji "Dabru emet" i zbiorowego opracowania "Christianity in Jewish Terms" (o sposobie przedstawienia chrześcijaństwa w kategorii pojęć judaizmu). Drugim żydowskim panelistą będzie dr St. Krajewski z Uniwersytetu Warszawskiego, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów i członek Zarządu Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (ICCJ).
Ze strony katolickiej udział w dyskusji zapowiedzieli księża profesorowie: John Pawlikowski OSM z USA, współprzewodniczący (ze strony chrześcijańskiej) ICCJ, od wielu lat promotor dialogu między obu religiami zarówno w USA, jak i na świecie; Hanspeter Heinz z Uniwersytetu w Augsburgu i Łukasz Kamykowski z PAT-u, dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Ekumenii i Dialogu (MIED), który poprowadzi całe spotkanie.

Ponadto w konferencji ma uczestniczyć wiele innych osób, zaangażowanych w dialog chrześcijańsko-żydowski, m.in. współprzewodniczący (ze strony chrześcijańskiej) Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ks. prof. Michał Czajkowski, który od niedawna jako pierwszy kapłan katolicki z Polski został członkiem Zarządu ICCJ i ks. dr Manfred Deselaers z PAT-u, pracujący w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Do udziału w panelu organizatorzy zaprosili też członków Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski, pozostałych członków Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, przedstawicieli środowisk żydowskich w naszym kraju i instytucji naukowych zajmujących się judaizmem.

Międzywydziałowy Instytut Ekumenii i Dialogu PAT-u powołano do życia uchwałą Senatu tej uczelni z 18 października 1993 w celu ułatwiania jej otwarcia na dialog ekumeniczny, międzyreligijny i ze wszystkimi ludźmi dobrej woli. Koordynuje on w tym zakresie prace szeregu katedr Wydziału Teologicznego PAT-u: chrystologii, eklezjologii, ekumenizmu i misjologii. W ramach swej działalności statutowej MIED organizuje sympozja i spotkania dyskusyjne na różne tematy związane z szeroko pojętą tematyką dialogu i kontaktów między wyznaniami i religiami. Wydaje również książki w ramach serii "Biblioteka Ekumenii i Dialogu". Dyrektorem Instytutu jest ks. prof. Łukasz Kamykowski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
wiecej »