Odpust w Kalwarii Zebrzydowskiej

Tradycyjna procesja "zaśnięcia Maryi", która przeszła w piątek po południu dróżkami z Domku Matki Bożej do kościoła Grobku Matki Bożej, zainaugurowała w piątek główną część odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej (Małopolskie).

Procesję, w której uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych, w tym liczne asysty w strojach regionalnych, poprzedziły nieszpory z kazaniem odprawione w Domku Matki Bożej. Nabożeństwo celebrował arcybiskup Józef Kowalczyk. Piątkowe uroczystości zakończy w Dolinie Jozafata msza święta.

Tradycyjna procesja „zaśnięcia Maryi” to jedna z najbardziej widowiskowych i oryginalnych procesji w Kościele katolickim w Polsce. Wierni z figurą Maryi niesioną w trumnie dotrą po kilku godzinach do kościoła Grobu Matki Bożej.

W sanktuarium maryjno-pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej od początku tygodnia trwa odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dziś rzesze pątników, kilkadziesiąt asyst i orkiestr idzie kalwaryjskimi Dróżkami. To zasadnicza część uroczystości odpustowych u stóp góry Żar.

Bernardyn z Kalwarii o. Mikołaj Rudyk wyjaśnia, że procesja nawiązuje do apokryficznych przekazów o zaśnięciu Maryi i zabraniu jej we śnie do nieba. „Tę tradycję kultywuje przede wszystkim Kościół Wschodni. Tam właśnie śmierć Matki Jezusa nazywana jest zaśnięciem” – dodaje zakonnik.

Autorem specjalnej inscenizacji Misterium Zaśnięcia Matki jest o. Augustyn Chadam. Przed wiekami procesje Pogrzebu i Chwały były skromniejsze. Dopiero w latach 30. XVII w. pojawiła się specjalna kapela i oddział wojska. Następnie procesjom towarzyszyły salwy armatnie, palono pochodnie, maszerowało wojsko. Do dziś specjalne, uprzywilejowane miejsce w procesji ma asysta cieszyńska, która po raz pierwszy pojawiała się na procesji w 1740 r.

Sobota w kalwaryjskim sanktuarium będzie dniem młodych. Przed południem sprzed kaplicy u Piłata młodzież wyruszy na Drogę Krzyżową. Wieczorem biskup Jan Szkodoń z Krakowa odprawi mszę świętą. Po uroczystości zaplanowano premierowe wykonanie "Oratorium kalwaryjskiego" autorstwa scenarzysty i dramaturga Zbigniewa Książka oraz kompozytora Bartłomieja Gliniaka.

Odpusty Wniebowzięcia Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej organizowane są od początku istnienia klasztoru. Szczególną oprawę otrzymały jednak dopiero po II wojnie światowej.

Sanktuarium kalwaryjskie jest głównym ośrodkiem kultu maryjnego w Małopolsce. Fundatorami klasztoru była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Wokół niego powstały Dróżki Męki Pańskiej łączące ze sobą ponad 40 obiektów sakralnych.


«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
9°C Wtorek
dzień
10°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
7°C Środa
rano
wiecej »