CCEE: Bioetyka, media, powołania

"Nasze argumenty są wyraźnie obecne w dyskusji, nawet jeśli ostatecznie parlament podejmuje inne decyzje w kluczowych dla nas kwestiach. Są zatem trzy kierunki naszych działań: informowanie społeczeństwa, dyskusje z naukowcami i zaangażowanie w proces polityczny" - powiedział abp Nichols komentując dyskusję na tematy bioetyczne w Wielkiej Brytanii.

Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Cudownego Medalika przy rue du Bac w Paryżu rozpoczął się 3 października trzeci dzień obrad zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Odbywa się ono w dniach 1-4 bm. z udziałem w nim m.in. przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika i przewodniczącego Komisji ds. Powołań CCEE bp. Wojciecha Polaka.

W kazaniu przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupiej abp Robert Zollitsch podkreślił, że w Europie wolność religijna jest w zasadzie uznawana, a Kościół i państwo działają we własnej przestrzeni bez ciągłych starć. "Droga Kościoła we współczesnym świecie powinna być drogą Jezusa" - wskazał hierarcha i wyjaśnił, że polega ona na służbie i mądrej radzie świadczonej "wielkim i małym".

Zauważył zarazem, że Kościół musi stawiać opór naruszaniu wolności religijnej i ośmieszaniu wiary, co jeszcze niedawno praktykowały państwa Europy Środkowo-Wschodniej, dziś natomiast dokonuje się w sposób "bardziej subtelny" w krajach, gdzie panuje wolność religijna. Chodzi o ustawodawstwo zagrażające ludzkiemu życiu, małżeństwu i rodzinie. Kościół powinien tu pełnić rolę profetyczną, a jednocześnie nie popadać w pesymizm, nie patrzeć na swe wysiłki w ciemnych barwach, lecz kierować się "połączeniem realizmu, spokoju i zaufania". "Kościół nie jest naiwny" - wskazał abp Zollitsch.

Podczas ostatniego dnia obrad zgromadzenia szeroko dyskutowane ostatnio w Europie zagadnienia bioetyczne omówił wiceprzewodniczący CCEE kard. Jean-Pierre Ricard. Podzielił się francuskimi doświadczeniami z uczestnictwa Kościoła w debacie nt. uregulowań prawnych w tej dziedzinie. Podkreślił, że Kościół nie może ograniczać się do ogłoszenia oświadczenia po uchwaleniu ustawy przez parlament. "Chcemy uczestniczyć w poprzedzającej tę decyzję debacie" - zadeklarował metropolita Bordeaux.

Poinformował, że Konferencja Biskupów Francji (CEF) stworzyła grupę roboczą, która wypracowała opinię, mającą na celu wniesienie przez Kościół wkładu do refleksji prowadzącej do uregulowań prawnych. Stanowisko to przedstawiono na forum nie tylko CEF, ale także w terenie, aby rozpocząć dyskusje na tematy bioetyczne. W ich wyniku powstała książka "Bioetyka". Ponadto uruchomiono stronę internetową, pomyślaną zarówno jako miejsce prezentacji stanowiska Kościoła, jak i jako forum do dyskusji. Zarejestrowano na niej już niemal 600 tys. odsłon. "Konieczne jest otwarte wyrażanie własnych przekonań i dyskutowanie z tymi, którzy myślą inaczej" - oświadczył kard. Ricard.

Jednocześnie ukazał linię argumentacji stosowaną przez francuski episkopat. Przede wszystkim nie tylko oparto się na papieskich encyklikach, ale także odwołano się do prawa krajowego i międzynarodowego. Ważne było też życzliwe przyjęcie wyników badań naukowych, aby móc podjąć nad nimi rzetelną refleksję etyczną. Ułożono hierarchię praw, aby nie stawiać np. praw dziecka na równi z rzekomym prawem do posiadania dziecka. Broniąc wizji katolickiej, odwoływano się nie do zasad religijnych, lecz do zasad powszechnie uznanych we współczesnym społeczeństwie. "Dążymy bowiem do dobra wspólnego wszystkich obywateli, a nie tylko katolików" - wyjaśnił wiceprzewodniczący CCEE.

W rozmowie z KAI metropolita Westminsteru abp Vincent Nichols wskazał, że również Kościół w Wielkiej Brytanii jest zaangażowany w debatę bioetyczną. Aby zachęcić katolików do zabierania głosu w tej sprawie, do wszystkich parafii rozesłano materiały dotyczące zagadnień bioetycznych, omawianych na forum parlamentu. "Podjęliśmy też publiczną dyskusję z czołowymi naukowcami, zresztą na ich zaproszenie. Ta debata nt. etycznego wymiaru badań na komórkach macierzystych była transmitowana przez BBC. Chcieliśmy w niej przede wszystkim uzmysłowić, że używanie komórek pochodzących z embrionów jest etycznie nie do przyjęcia, a ponadto nieudowodnione naukowo. Większość osiągnięć naukowych w tej dziedzinie związana jest z komórkami macierzystymi pobranymi od dorosłych" - zaznaczył arcybiskup.

Dodał, że cały czas są też prowadzone rozmowy z członkami rządu i parlamentu. "Nasze argumenty są wyraźnie obecne w dyskusji, nawet jeśli ostatecznie parlament podejmuje inne decyzje w kluczowych dla nas kwestiach. Są zatem trzy kierunki naszych działań: informowanie społeczeństwa, dyskusje z naukowcami i zaangażowanie w proces polityczny" - wskazał abp Nichols.

Na forum zgromadzenia plenarnego metropolita Paryża kard. André Vingt-Trois podzielił się z biskupami refleksją nt. narzucania we współczesnej kulturze "ideologii rodzaju" (gender), według której różnica seksualna jest "produktem" głównie kulturowym, bez fundamentu biologicznego. Zaangażowanie w relację seksualną należy więc do porządku wyboru: wybiera się bycie homoseksualistą lub heteroseksualistą, nie ma natomiast naturalnej predyspozycji w tym kierunku. "Znajdujemy się zatem w systemie wyłącznie opcjonalnym. Oznacza to, że różnica seksualna nie jest już konstytutywna dla związków międzyosobowych, lecz stanowi jedynie przypadkową charakterystykę" - wyjaśnił w rozmowie z KAI francuski kardynał.

Sprawozdania z rocznej pracy komisji działających w łonie CCEE złożyli ich przewodniczący. Bp Jean-Michel di Falco, kierujący komisją ds. mediów, zapowiedział rozpoczęcie na jej spotkaniu w listopadzie br. projektu dotyczącego internetu. Chodzi o zastanowienie się, jakie są korzyści z posługiwania się tym "nadzwyczajnym narzędziem", ale także o ocenę ryzyka, jakie niesie ze sobą korzystanie z jego zasobów" - oświadczył ordynariusz diecezji Gap w południowej Francji. Dodał, że "przede wszystkim jednak będziemy chcieli się zastanowić, jaką kulturę kształtuje internet".

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Sobota
rano
5°C Sobota
dzień
7°C Sobota
wieczór
5°C Niedziela
noc
wiecej »