Reklama

CCEE: Bioetyka, media, powołania

"Nasze argumenty są wyraźnie obecne w dyskusji, nawet jeśli ostatecznie parlament podejmuje inne decyzje w kluczowych dla nas kwestiach. Są zatem trzy kierunki naszych działań: informowanie społeczeństwa, dyskusje z naukowcami i zaangażowanie w proces polityczny" - powiedział abp Nichols komentując dyskusję na tematy bioetyczne w Wielkiej Brytanii.

Reklama


Pytany przez KAI o to, jaka powinna być reakcja na coraz powszechniejszą krytykę papieża i Kościoła oraz brak zrozumienia dla ich nauczania, bp Di Falco wyraził przekonanie, że ta sytuacja dotyczy dziś nie tylko Kościoła, lecz wszystkich instytucji, łącznie z politycznymi. Zdaniem hierarchy, wynika to z samego sposobu funkcjonowania mediów. Kościół oczywiście powinien sobie postawić pytanie o własny sposób komunikowania, ale sytuacja ta zależy nie tylko niego, lecz także od tego, jak informacja jest dziś traktowana w społeczeństwie. Niestety w wielu przypadkach jest traktowana w sposób perwersyjny, stała się bowiem produktem przeznaczonym do sprzedaży - powiedział biskup. Dodał, że dziś uważa się, że czytelnik, widz lub słuchacz będzie nią bardziej zainteresowany, gdy się ją przekręci.

Ponieważ jest to zjawisko niezależne od Kościoła, więc czuje się on szczególnie ogołocony, gdy przychodzi mu odpowiedzieć na pytanie, co może w tej sytuacji zrobić. Mimo wszelkich wysiłków podejmowanych przez nadawcę w tym celu, aby odbiorca otrzymał informację jak najbardziej jasną i ścisłą, niestety przechodzi ona przez pryzmat mediów. Nie można oczywiście uogólniać, sprawa ta dotyczy tylko niektórych mediów, które zajmują się przede wszystkim sprzedażą produktu kosztem jego przekształcenia. "Nie bardzo widzę wyjście z tej sytuacji. Trzeba oczywiście podejmować próby wzajemnego zbliżenia, lepszego zrozumienia, z przedstawicielami mediów. Gdy byłem przez dziesięć lat rzecznikiem Konferencji Biskupów Francji, miałem bezpośredni związek z dziennikarzami, nawiązały się nawet więzy przyjaźni między nami. Potrzebny jest wysiłek wzajemnego słuchania się, by ułatwić wiarygodny przekaz informacji" - wskazał bp Di Falco.

Refleksją nt. niedawnych ataków na papieża i jego nauczanie podzielił się z uczestnikami zgromadzenia kard. Angelo Bagnasco z Włoch. Zauważył, że media skupiają się na wypowiedziach Benedykta XVI nt. zasad, których Kościół zmienić nie może, mało interesują się natomiast jego nauczaniem duszpasterskim w czasie środowych audiencji ogólnych czy wizyt w parafiach rzymskich. Przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej ubolewał nad redukcyjną tendencją środków przekazu, które zwracają za mało uwagi na papieża jako świadka i głosiciela Ewangelii, a zbyt dużą wagę przywiązują z kolei do postaci papieża - intelektualisty i polityka. Bywa, że w swoich relacjach infantylizują jego wystąpienia "uznane za potencjalnie konfliktogenne", wykorzystując je w celu stworzenia newsa. Zaniedbują jednocześnie tematy, które są dla tego pontyfikatu priorytetowe.

Kierujący komisją ds. powołań CCEE bp Wojciech Polak przedstawił przebieg dorocznego kongresu dyrektorów i członków krajowych ośrodków powołaniowych krajów europejskich. Odbył się on w lipcu br. w Rzymie. Wybrano na nim nową trzyosobową radę koordynacyjną Europejskiej Służby Powołań (EVS), w skład której wszedł m.in. ks. Marek Dziewiecki jako zastępca koordynatora. Kolejny kongres planowany jest w dniach 1-4 lipca 2010 r. na Węgrzech. Biskup poinformował też, że Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego przygotowuje nowy dokument dotyczący duszpasterstwa powołań do kapłaństwa. Pierwszy szkic tekstu ma być gotowy w lutym 2010 r.

Sprawozdanie z działań komisji ds. migracji przedstawił bp José Sanchez González z Hiszpanii. Relacjonując prace trzech sekcji komisji ds. katechizacji, szkół i uniwersytetów, abp Vincent Nichols z Wielkiej Brytanii podkreślił, że w encyklice "Caritas in veritate" Benedykt XVI wskazuje na konieczność rozumienia natury ludzkiej i continuum stosunków międzyludzkich od mikrorelacji w rodzinie do makrorelacji w państwie. Przewodniczący konferencji episkopatu Anglii i Walii zaznaczył, że instytucje edukacyjne są przede wszystkim wspólnotami, w których powstają i umacniają się nowe ścieżki stosunków międzyludzkich. Chodzi więc o ich poszerzanie: od rodziny do szkoły, od szkoły do uniwersytetu, od uniwersytetu do życia publicznego - powiedział KAI abp Nichols.

Na forum CCEE omówiono dwa ważne wydarzenia ekumeniczne roku 2009: zgromadzenie ogólne Konferencji Kościołów Europejskich (KEK), jakie odbyło się w lipcu w Lyonie, i zbliżające się I Europejskie Forum Katolicko-Prawosławne na greckiej wyspie Rodos (23-27 listopada). Poruszono także kwestię współpracy CCEE z podobnymi kontynentalnymi rada episkopatów w Afryce (SECAM) i Ameryce Łacińskiej (CELAM), o czym mówili ich wiceprzewodniczący: kard. Théodore-Adrien Sarr z Senegalu i abp Baltazar Porras Cardozo z Wenezueli. Z kolei wiceprzewodniczący CCEE kard. Josip Bozanić z Chorwacji mówił o znaczeniu Roku Kapłańskiego, a bp Michel Dubost z Francji o potrzebie pomocy chrześcijanom w Ziemi Świętej. Natomiast bp František Lobkowicz przedstawił owoce niedawnej podróży apostolskiej Benedykta XVI do Czech.

Jutro w katedrze Notre-Dame biskupi Europy odprawią Mszę św. na zakończenie zgromadzenia plenarnego CCEE.

Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971 r. i obecnie skupia 33 krajowe episkopaty z naszej części świata, reprezentowane w niej przez swych przewodniczących (z Polski jest nim abp Józef Michalik) oraz arcybiskupów Luksemburga i Monako i biskupa Kiszyniowa (Mołdawia). Na czele CCEE stoi obecnie (od 2006 r.) prymas Węgier kard. Péter Erdő, a dwoma wiceprzewodniczącymi są kardynałowie: Josip Bozanić z Zagrzebia i Jean-Pierre Ricard z Bordeaux. Sekretarzem generalnym Rady jest ks. Duarte da Cunha z Portugalii. Siedziba organizacji mieści się w Sankt Gallen w Szwajcarii.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama