II Marsz Nadziei i Życia

Ulicami Krakowa przeszedł w sobotę "II Marsz Nadziei i Życia", którego celem było nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie mieszkańcom Krakowa sytuacji chorych na białaczkę.

Marsz zorganizowała już po raz drugi Fundacja Urszuli Smok "Podaruj Życie".

Uczestnicy marszu przeszli z krakowskiego Magistratu przez Rynek Główny pod okno papieskie przy ul. Franciszkańskiej. Tam uwolnili zielone balony, do których były przyczepione listy chorych.

Wcześniej w Urzędzie Miasta działał punkt informacyjny dla potencjalnych dawców szpiku kostnego, a znani krakowscy aktorzy czytali napisane przez osoby chore, opisujące ich nadzieje, marzenia, plany, postanowienia.

W akcji wzięli udział m. in. Dorota Segda, Magdalena Waloch, Krzysztof Globisz i Tadeusz Huk.

Założycielką Fundacji "Podaruj Życie" jest Urszula Smok, która chorowała na białaczkę i jest po przeszczepie szpiku. Celem Fundacji jest niesienie pomocy chorym na nowotwory krwi, osobom po przeszczepie szpiku, popularyzowanie idei dawstwa szpiku oraz prowadzenie jedynego w Polsce południowej Rejestru Dawców Szpiku.

Przeszczep szpiku kostnego jest jedną z najbardziej skutecznych, ale jednocześnie najdroższą metodą leczenia białaczki. Aby był możliwy, konieczny jest dawca. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie zgodnego genetycznie dawcy rodzinnego, ale jest to możliwe tylko u ok. 30 proc. chorych. Najczęściej zachodzi konieczność poszukiwania dawcy wśród osób niespokrewnionych.

Rocznie w Polsce ok. 3,5 tys. osób zapada na białaczkę i inne choroby krwi. Około 70 proc. chorych nie posiada dawcy wśród najbliższej rodziny. Zachodzi wówczas konieczność poszukiwania odpowiedniej osoby w bankach i rejestrach dawców niespokrewnionych.

Szansa doboru dawcy niespokrewnionego o identycznym układzie antygenów zgodności tkankowej jak biorca jest jak 1 do 10-20 tys. Dlatego też, aby banki skuteczne spełniały swoją rolę, muszą posiadać w swoich rejestrach olbrzymią ilość potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych ponad 60 tysięcy osób, natomiast na całym świecie w bankach dawców niespokrewnionych jest zarejestrowanych ok. 13 mln.

Fundacja "Podaruj Życie" zajmuje się m. in. tworzeniem takiego rejestru - współpracuje przy tym z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku we Wrocławiu, poprzez który wchodzi w sieć Banku Światowego. Koszt przebadania jednego dawcy przy większej grupie osób według standardów Banku Światowego wynosi ok. 500 - 600 zł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
14°C Piątek
dzień
wiecej »