Katowice: Biskup z młodzieżą

Brak komentarzy: 0

ks. Artur Stopka

publikacja 14.01.2010 09:36

O wielkich kapłanach i trwającym Roku Kapłańskim rozmawiał metropolita katowicki abp Damian Zimoń 13 stycznia 2009 r. z młodzieżą w czasie wspólnego kolędowania z uczniami Zespołu Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. bł. ks. Emila Szramka w Katowicach.

To patron, który nie bał się śmierci” - mówił abp Zimoń przypominając, że dokładnie 13 stycznia br. mija 68 rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Emila Szramka w Dachau. Dodał, że kapłan-meczennik bardzo wiele uczynił jako proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, na terenie której leży ich szkoła. „To był wielki człowiek, który kochał naukę” - podkreślił metropolita katowicki.

 Abp Zimoń przypomniał również, że dokładnie pięć lat temu, 13 stycznia 2005 roku, Jan Paweł II spotkał się z delegacją Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. „Przyjął nas i rozmawiał z nami, chociaż był już wtedy bardzo chory” - wspominał abp Zimoń. Młodzieży życzył nie tylko dobrych ocen z wiedzy i zachowania, ale zdawania wszystkich życiowych egzaminów. „Pan Bóg ma swój plan wobec każdego z nas, to trzeba mieć na uwadze” - mówił, zachęcając do odpowiadania na głos Bożego powołania.
 
Bł. ks. Emil Szramek był w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej proboszczem parafii mariackiej w Katowicach. Znany był jako żarliwy duszpasterz, gorliwy patriota, działacz społeczny i narodowy w okresie Powstań Śląskich i Plebiscytu, badacz historii i kultury Śląska, mecenas sztuki, budowniczy katowickiej katedry. Zginął męczeńską śmiercią 13 stycznia 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. Beatyfikował go papież Jan Paweł II w 1999 r. jako jednego ze 108 polskich męczenników II wojny światowej.
 
Zespół Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 1 to dwie szkoły: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. E. Szramka, które istnieje już od 1991 roku oraz Katolickie Gimnazjum, które działa od 1999 roku.
 
Szkoły mieszczą się w centrum Katowic. W liceum jest 6 klas po dwie z każdego poziomu, a w gimnazjum 6 klas również po dwie z każdego poziomu. Klasy mogą liczyć maksymalnie 16 uczniów. Szkoła jest dobrze wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Ma nowocześnie wyposażoną pracownię biologiczno-chemiczno-fizyczną, pracownię komputerową (indywidualna stacja robocza dla każdego ucznia) ze stałym szybkim łączem DSL do Internetu oraz nowoczesne komputerowe laboratorium językowe (17 stanowisk).
Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Reklama

Reklama