Order Orła Białego dla bp Orszulika
Jacek Zawadzki/Agencja GN

Order Orła Białego dla bp Orszulika

Komentarzy: 2
KAI

publikacja 10.11.2010 14:37

Biskup Alojzy Orszulik otrzymał Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie nadawane najwybitniejszym Polakom za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej. Emerytowany biskup łowicki w 1989 roku był obserwatorem ze strony Kościoła w obradach Okrągłego Stołu.

Tuż po święceniach kapłańskich, w latach 1958-1961 odbył specjalistyczne studia na Wydziale Prawa kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uzyskując licencjat i magisterium. W 1962 r. został skierowany przez przełożonych do pracy w Sekretariacie Episkopatu Polski, gdzie najpierw pełnił funkcję referenta, a od września 1968 r. Konferencja Plenarna Episkopatu powołała go na stanowisko kierownika Biura Prasowego Episkopatu Polski, którą to funkcję sprawował do 1993 r.

W latach 1971-1973 prowadził rozmowy z władzami państwowymi związane z przygotowaniem ustawy z 1971 roku o uwłaszczeniu Kościoła na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Od tego czasu wspomagał sekretarza Episkopatu w prowadzeniu rozmów z przedstawicielami władz państwowych w sprawach dotyczących stosunków między państwem i Kościołem.

Od 1974 r. z nominacji Papieża Pawła VI do 2000 r. był konsultorem Papieskiej Komisji Środków Społecznego Przekazu. Od listopada 1980 r. do 2004 r. był członkiem – sekretarzem Komisji Wspólnej przedstawicieli Rządu i Episkopatu Polski. W 1983 r. został wybrany przez Konferencję Plenarną Episkopatu na sekretarza pomocniczego Konferencji Episkopatu Polski.

W 1987 r. wszedł w skład Komisji Mieszanej (złożonej z przedstawicieli Stolicy Apostolskiej i Episkopatu Polski), której zadaniem było studiowanie problemów dotyczących nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i PRL. W tym samym roku wybrany został na członka Zespołu Redakcyjnego przy Komisji Wspólnej, którego zadaniem było opracowanie projektu konwencji pomiędzy PRL a Stolica Apostolską oraz projektu ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego.

W marcu 1987 r. Konferencja Plenarna Episkopatu Polski wybrała go na zastępcę Sekretarza Episkopatu. Był przewodniczącym Komisji Episkopatu do spraw Środków Społecznego Przekazu u członkiem Komisji Episkopatu do spraw Wydawnictw Katolickich oraz asystentem kościelnym w Kościelnym Komitecie Rolniczym i Fundacji Wspomagającej Zaopatrzenie Wsi w Wodę. W latach 1988 i 1989 z ramienia Kościoła uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu.

Order Orła Białego, którym zostanie uhonorowany 10 listopada, to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Nadawanie Orderu Orła Białego po II wojnie światowej wznowione zostało po wejściu w życie ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach. W 1993 roku Orderem Orła Białego, jako pierwszy w powojennej Polsce odznaczony został papież Jan Paweł II. Do tej pory nadanych zostało 146 Orderów Orła Białego, w tym 35 pośmiertnie.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona