Biskup Alojzy Orszulik otrzymał Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie nadawane najwybitniejszym Polakom za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej. Emerytowany biskup łowicki w 1989 roku był obserwatorem ze strony Kościoła w obradach Okrągłego Stołu.
Biskup Orszulik przez wiele lat pełnił także funkcję sekretarza pomocniczego, a następnie zastępcy sekretarza Episkopatu Polski.
Ze względów zdrowotnych biskup nie mógł osobiście przybyć do Pałacu Prezydenckiego i odbierze odznaczenie w późniejszym terminie. Podczas dzisiejszej uroczystości Order Orła Białego odebrali z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego: Jan Krzysztof Bielecki, Aleksander Hall i Adam Michnik.
Prezydent zaznaczył w swoim przemówieniu, iż jest rzeczą ważną, aby państwo polskie nagradzało za zasługi a nie kierowało się sympatiami politycznymi w przyznawaniu odznaczeń. „Chciałbym, aby te odznaczenia były odczytywane jako dowód wdzięczności i uznania dla wszystkich czterech osób dzisiaj odznaczonych, ale także środowisk, które wzięły udział w tej mądrej ale trudnej zmianie po 89 roku” – mówił Komorowski.
W rozmowie z KAI bp Orszulik wyznał, iż jest zaskoczony inicjatywą prezydenta Bronisława Komorowskiego, odznaczenia go orderem Orła Białego za udział w przemianach ustrojowych państwa. „Mój udział w tych przemianach traktowałem jako służbę Kościołowi i ojczyźnie. Za najważniejsze odznaczenie uznawałem udzielenie mi przez sługę Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego sakramentu kapłaństwa w 1957 roku” – podkreślił bp Orszulik.
„Odznaczenie państwowe przyjmuję jako wyraz uznania przez głowę państwa polskiego zasług sekretariatu Episkopatu Polski z jego sekretarzem śp. abp Bronisławem Dąbrowskim w obronie praw ludzi wierzących i osób represjonowanych przez ówczesne władze PRL” – dodał.
Bp Orszulik wspomniał, że Sekretariat Episkopatu, w którym pracował od 1962 r. był tą instytucją, do której o pomoc zwracali się ludzie Kościoła i ludzie o różnych poglądach politycznych i światopoglądowych, zwłaszcza w II połowie lat 70. i 80.
„Moje zaangażowanie w sprawy publiczne i kościelno-państwowe wynikało z zajmowanego stanowiska w sekretariacie Episkopatu oraz delegacji otrzymanej od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i jej sekretarza. Tym przewodniczącym w latach 70. był kard. Wyszyński a od 1981 roku kardynał Józef Glemp” – wyjaśnił.
Bp Alojzy Orszulik ma 83 lata. Został wyświęcony na kapłana w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego 22 czerwca 1957 r. Jan Paweł II mianował go 8 września 1989 r. biskupem tytularnym Vissalsy i pomocniczym w diecezji siedleckiej. Sakrę biskupią przyjął 8 grudnia 1989 r. w katedrze w Siedlcach. Natomiast biskupem łowickim został mianowany 25 marca 1992 r. Diecezją tą kierował przez 12 lat. 22 maja 2004 r. przeszedł na emeryturę.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.