Z zakurzonej półki członka Solidarności

To tytuł wystawy dokumentów i innych artefaktów z okresu początków Solidarności w galerii "Iuvenis Amicus Artis" Zespołu Szkół nr 1 w Tychach.

Najważniejszą okazją była oczywiście 40. rocznica stanu wojennego w Polsce. Ekspozycja składa się z wielu części.

Pierwsza "Praca od podstaw” zawiera oryginały dokumentów z zebrań, uchwały, notatki i interwencje: protokół z  posiedzenia Międzyzakładowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ "Solidarność" w Mikołowie z 1 czerwca 1981 roku, uchwałę w sprawie zaopatrzenia w żywność oraz rozwoju branży spożywczej w Mikołowie, podjętą przez Zakładową Komisję Robotniczą "ELTA” Zakładu w Mikołowie. Są też osobiste, prywatne notatki z zebrania Międzyzakładowej Komisji Porozumiewawczej Solidarności z 8 czerwca 1981 roku.

Znajdujemy tam także odpowiedź zastępcy kierownika Wydziału Handlu i Usług Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach na interwencję Zakładowej Komisji Robotniczej Solidarność w sprawie zaopatrzenia w żywność mieszkańców Mikołowa i organizację przetwórstwa żywności. Jest to odpowiedź na protest przeciwko likwidacji Zakładu Mleczarskiego i przyspieszenia adaptacji budynków na Zakład Masarski "Społem". Trudności z nabyciem mięsa obrazuje oryginalna kartka na mięso.

Z zakurzonej półki członka ,,Solidarności”

Następna część ekspozycji to "Prasa Solidarności". Prezentowane tam są: ogólnopolski "Tygodnik Solidarność", "Tygodnik Katowicki", "Ciernie", "Nasza Droga", "Wolny Związkowiec" i "Dziennik Związkowy". Uzupełnieniem są znaczki "Solidarności" i naklejka "I am with Solidarity".

W powyższych czasopismach zwraca uwagę artykuł Jolanty Strzeleckiej "Cenzura przed sądem". To reportaż z 63. rocznicy odzyskania niepodległości w Bydgoszczy, Elblągu i Gdańsku organizowanych przez Solidarność.

W "Tygodniku Katowickim" zaciekawia artykuł Zygmunta W. Barczyka "Czarna ekonomia, biała ekonomia” o stosunkach między pracownikami a pracodawcą w ustroju socjalistycznym", będący rozwinięciem eseju ks. Józefa Tischnera, krytykującym fałszywie pojętą gospodarkę i marksistowską doktrynę pracy.

Część zatytułowana "Materiały" prezentuje dokumenty z I Walnego Zebrania Delegatów NSZZ "Solidarność" Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, odbytego w dwóch turach: od 13 lipca do 28 lipca 1981 roku w hali sportowej huty Baildon oraz od 30 listopada 1981 roku. Ta grupa dokumentów zawiera: porządek i regulamin obrad, sprawozdania Zarządu Regionu, projekty uchwał, słownik związkowca, sprawozdania Komisji Organizacyjnej, tezy programowe, identyfikatory, mandat delegata na I Walne Zebranie, druk zgłoszenia wystąpienia, materiały z I Krajowego Zjazdu NSZZ "Solidarność" w Gdańsku z X 1981 roku, a także dwa plakaty reklamujące Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w Katowicach.

"Propaganda komunistyczna kontratakuje" - taki tytuł nadano następnej grupie materiałów. Zamieszczono tam trzy plakaty wydane przez PZPR, krytykujące strajki organizowane przeciwko PZPR. Mamy też dwa numery "Trybuny Robotniczej" - organu Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach oraz dwa egzemplarze tygodnika "Echo". W "Trybunie Robotniczej" odnajdziemy artykuł na dwie strony gazety, zatytułowany "Przyjacielskie spotkania przywódców Polski i ZSRR na Kremlu", w którym autor Anatolij Błatow omawia znaczenie "przyjacielskich" więzi między oboma krajami z punktu widzenia komunistycznych władz.

Czytaj dalej na kolejnej stronie

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
wiecej »