To tytuł wystawy dokumentów i innych artefaktów z okresu początków Solidarności w galerii "Iuvenis Amicus Artis" Zespołu Szkół nr 1 w Tychach.
W innym numerze "Trybuny Robotniczej" zacytowano uchwałę IX Plenum Komitetu Centralnego PZPR z dnia 29 marca 1981 roku na temat "dążenia do normalizacji życia, kontynuowania linii porozumienia i dialogu, rozwijania konfliktów środkami politycznymi, szerokiego uwzględniania opinii społecznej oraz kwestionowania przez oponentów z Solidarności naczelnej zasady centralizmu demokratycznego". Uchwała ta krytykuje osłabienie dyscypliny partyjnej oraz poglądy i postawy negujące kierowniczą rolę partii, deprecjonujące jej wpływ na całokształt życia społecznego i gospodarczego. Specyficzna jest wiarygodność tej uchwały, skoro już 13 grudnia 1981 roku, w kilka miesięcy po odbyciu plenum - ogłoszono stan wojenny…
W tygodniku lokalnym "Echo", obejmującym swoim zasięgiem Tychy, Mysłowice, Czechowice-Dziedzice, Pszczynę, Mikołów, Łaziska, Orzesze, Brzeszcze i Libiąż, ukazał się artykuł "15 godzin z życia organizacji partyjnej" autorstwa Sylwii Plucińskiej, w którym zacytowała ona wypowiedzi pierwszych sekretarzy Podstawowych Organizacji Partyjnych z różnych zakładów pracy w Czechowicach-Dziedzicach, a także ich wystąpienia na Plenum Komitetu Miejsko-Gminnego PZPR w tym mieście. W innym numerze "Echa" Sylwia Plucińska w artykule "Każdy członek partii odpowiada za partię" pisze, żeby skończyć z dyskusjami, czas na działania - jest to sprawozdanie z obrad miejsko-gminnej konferencji sprawozdawczo wyborczej PZPR w Pszczynie. Analizując oba numery "Echa" z tamtych czasów, zastanawiamy się, dlaczego tak mało miejsca w tym tygodniku poświęcono tym zagadnieniom, które naprawdę interesują czytelników - sprawom dotyczącym mieszkańców.
Na wystawie można obejrzeć też sprzęt fotograficzny i filmowy z lat 70.: aparaty fotograficzne: "Zenit" z lampą błyskową i "Smiena" oraz projektor filmowy na taśmę celuloidową
Zdecydowaną większość materiałów i artefaktów organizatorzy wystawy zawdzięczają życzliwości Leszka K. - członka pierwszej Solidarności, przewodniczącego Zakładowej Komisji Robotniczej Fabryki Transformatorów "Mefta" w Mikołowie i uczestnika I Walnego Zebrania Delegatów NSZZ "Solidarność" Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Dzięki niemu ta wystawa mogła powstać.
Także Beata Tondyra udostępniła drobne przedmioty codzienne.
Ozdobą tej wystawy są obrazy, przedstawiające piękno polskiego pejzażu autorstwa Krystyny Jasińskiej - malarki profesjonalnej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zamierzeniem twórców wystawy było skontrastowanie wspaniałego świata sztuki i malarstwa pełnego światła, pozytywnej energii z przaśną, okrutną i przygnębiającą rzeczywistością okresu stanu wojennego. To Polska i to Polska.
Wystawę skomponowały: Bernadeta Najdzińska-Skupnik i Teresa Wodzicka, zaś organizatorem tej ciekawej ekspozycji są: Zespół Szkół nr 1 im. G. Morcinka w Tychach oraz Śląskie Towarzystwo Kultury w Katowicach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.