Wbrew temu, co głosi rosyjska propaganda, Kaliningrad nie podlega blokadzie

Tranzyt pasażerski i przewóz towarów nieobjętych sankcjami odbywa się bez zakłóceń - podkreśliła analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Iwona Wiśniewska.

Jak przypomniało OSW, o północy 18 czerwca w ramach czwartego pakietu unijnych sankcji wszedł w życie zakaz importu i transportu wybranych wyrobów z żelaza i stali wyprodukowanych w Rosji. W konsekwencji litewska spółka kolejowa LTG Cargo, należąca do państwowych Kolei Litewskich (LG), po konsultacji z Komisją Europejską przestała obsługiwać tranzyt kolejowy tego typu towarów do i z obwodu kaliningradzkiego przez terytorium Litwy.

Przeczytaj też: Rosja grozi Litwie

Strona litewska zapowiedziała również rozszerzenie ograniczeń tranzytowych na kolejne towary wraz z rozpoczęciem obowiązywania zakazów na ich import z Rosji – np. od 11 lipca br. na alkohol, cement i wyroby z drewna. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapewnił w poniedziałek, że Litwa postępuje zgodnie z przepisami sankcyjnymi UE.

Jak przypomina OSW, na ograniczenia tranzytowe bardzo ostro zareagowała strona rosyjska, która oskarżyła Wilno o prowokacyjne i otwarcie wrogie działania. Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że działania Litwy w najbliższych dniach zostaną uważnie przeanalizowane i spotkają się z odpowiedzią. Deputowany Rady Federacji Andriej Klimow stwierdził z kolei, że NATO rękoma Litwy rozpoczęło blokadę rosyjskiego regionu, co należy traktować jako bezpośrednią agresję, zmuszającą kraj do samoobrony.

Jak zaznaczyła Wiśniewska, wbrew twierdzeniom rosyjskiej propagandy Kaliningrad nie podlega blokadzie. Zarówno tranzyt pasażerski (kolejowy i drogowy), jak i przewóz towarów nieobjętych sankcjami odbywają się bez zmian i zakłóceń. Rosja może również korzystać z tranzytu drogą morską z ominięciem państw bałtyckich.

Przeczytaj też: Ekspertka: Putin szuka argumentów, aby przekonać naród do poświęceń, długiej wojny i konieczności ofiar

"Rosja zdecydowała się wykorzystać implementację unijnych sankcji do eskalacji napięcia w relacjach z Litwą. Podgrzewając napięcie i strasząc bliżej nieokreśloną odpowiedzią, Moskwa testuje odporność Unii Europejskiej i samej Litwy oraz próbuje dokonać wyłomu w systemie sankcyjnym, który stałby się precedensem utrudniającym implementację pozostałych sankcji i ewentualne przyjmowanie nowych" - oceniła analityczka OSW.

Jej zdaniem, wobec zaognionego obecnie sporu z Moskwą kluczowe dla Wilna jest wsparcie ze strony unijnych decydentów, promujących identyczną do litewskiej narrację i potwierdzających, że decyzje Litwy podejmowane są w konsultacji z KE. "Stanowisko unijnych decydentów stanowi dla Wilna zabezpieczenie przed próbą skierowania przez Rosję przeciwko Litwie skargi do sądu arbitrażowego. Groźby działań odwetowych kierowane przez Kreml pod adresem Litwy nie niepokoją jej władz. Rosja nie ma bowiem możliwości, aby niemilitarnymi środkami dokonać blokady litewskiego portu w Kłajpedzie. Litwa jest już także niezależna od dostaw rosyjskich surowców energetycznych" - zauważyła ekspertka.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
noc
5°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
9°C Środa
wieczór
wiecej »