Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie info.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
6 sierpnia 1914 r. I Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku Królestwa Polskiego. W przemówieniu wygłoszonym kilka dni wcześniej do jej żołnierzy Józef Piłsudski mówił: "Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi.(...) Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały".
Zaaranżowane fragmenty powstańczej bitwy o Górę św. Anny, liczne unikatowe zdjęcia i dokumenty oraz komentarze historyków znajdą się w filmie dokumentalnym na temat trzech powstań śląskich i plebiscytu, który odbył się na Górnym Śląsku w 1921 roku.
Dowódca sił zbrojnych Powstania Warszawskiego gen. Antoni Chruściel "Monter" został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski podczas niedzielnej uroczystości w Parku Wolności przy stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezydent podkreślił, że powstanie było czymś co "rzadko zdarza się w dziejach".
"Brylant, którym strzelamy we wroga" - tak historyk literatury Stanisław Pigoń nazwał Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poetę, który najpełniej wyraził los tzw. pokolenia Kolumbów. 4 sierpnia minie 65 lat od śmierci Baczyńskiego w Powstaniu Warszawskim.
Prezydent Lech Kaczyński odznaczył w niedzielę grono uczestników Powstania Warszawskiego odznaczeniami państwowymi za wybitne zasługi dla niepodległości Polski.
55 lat temu zapadła decyzja o zbudowaniu Stadionu Dziesięciolecia, który przez wiele lat był największym warszawskim obiektem sportowym. Obecnie na jego miejscu budowany jest Stadion Narodowy, na którym mają być rozegrane mecze Euro 2012.
Powstańcy warszawscy, prezydent Lech Kaczyński, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, kombatanci, harcerze i mieszkańcy stolicy oddali w sobotę o godz. 17. hołd bohaterom przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach.
1 sierpnia nie powinien był dniem świątecznym, bo za dużo w Polsce mamy świąt martyrologicznych, a nie radosnych i zwycięstwa - uważa były premier Tadeusz Mazowiecki. Zaznaczył jednak, że w takim dniu trzeba pamiętać o bohaterach powstańczych walk.
Prezydent Lech Kaczyński ocenił, że rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, to "święto heroizmu i odwagi", "wydarzenie ważne i coraz ważniejsze". "Powstanie - mimo że przegrane - daje powód do dumy" - podkreślił.
Apelujemy do warszawiaków o wspólne oddanie hołdu bohaterom Powstania, zatrzymanie się na ulicach i minutę ciszy - pisze Wydział Prasowy urzędu m.st. Warszawy