Około 400 osób wyruszyło w czwartek z Krakowa na trasę Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej strzelców Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy marszu w ciągu siedmiu dni pokonają blisko 160 km i 12 sierpnia przybędą do Kielc.
Jest to już 44. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, a 29. po II wojnie światowej. Odbywa się w 95. rocznicę wymarszu legionistów z krakowskich Oleandrów w 1914 roku i w 20. rocznicę rejestracji Związku Piłsudczyków.
Honorowy patronat nad imprezą sprawują prezydent Lech Kaczyński i ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Wczesnym rankiem na Oleandrach - miejscu historycznej zbiórki strzelców - odbył się uroczysty apel, w trakcie którego odczytano rozkaz wymarszu, wydany przez marszałka Piłsudskiego w tym miejscu 3 sierpnia 1914 roku.
"Żołnierze! Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Spadł na was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna Wojska Polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie Ojczyzny. Patrzę na was, jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska i pozdrawiam was, jako Pierwszą Kadrową Kompanię" - napisał marszałek w rozkazie.
Po apelu uczestnicy 44. marszu wyruszyli do podkrakowskich Michałowic. To w tej miejscowości 6 sierpnia 1914 r. strzelcy, dowodzeni przez por. Tadeusza Kasprzyckiego, obalili słup graniczny między zaborami austriackim i rosyjskim. Spod obelisku, upamiętniającego to wydarzenie, wyruszą następnie w dalszą drogę.
Przejdą m.in. przez Słomniki, Miechów, Książ Wielki, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny, Szewce, Sitkówkę - Nowiny, Bolechowice. Marsz zakończy się 12 sierpnia ok. godz. 13.30 w Kielcach pod pomnikiem Czwórki Legionowej i Pałacem Biskupów.
W marszu uczestniczy młodzież ze Związku Strzeleckiego, z harcerstwa, ze szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego i z jednostek wojskowych noszących jego imię lub dziedziczące tradycje legionowe. Najstarszy uczestnik marszu ma 89 lat, najmłodszy - 8 lat.
Program marszu nawiązuje do międzywojennych tradycji imprezy, kiedy miała ona charakter zawodów sportowych z elementami patriotycznymi. Piechurzy są podzieleni na drużyny, które rywalizują ze sobą w rozgrywanych po drodze zawodach sportowych, strzeleckich oraz konkursach wiedzy o legionach i Piłsudskim.
Kompania zwana "Kadrówką", która liczyła 160 żołnierzy z podległych Józefowi Piłsudskiemu oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich, wyruszyła z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 roku. Choć wymarsz kompanii kadrowej był w sensie militarnym małym epizodem, to zdaniem historyków miał znaczenie polityczne, zaznaczając od początku I wojny światowej istnienie "sprawy polskiej".
Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano, dla upamiętnienia tamtych wydarzeń w 1924 r. Przed wojną odbyło się 15 marszów. W PRL przez dziesięciolecia marszów nie było. Tradycję wskrzeszono w 1981 r., zachowując ciągłość numeracji. Do roku 1989 marsz miał charakter manifestacji patriotycznej. Po 1989 roku wrócił do przedwojennej formuły. Ma charakter zawodów sportowo-obronnych, połączonych z bogatym programem wychowawczym i edukacyjnym.
W 2007 roku ówczesny minister obrony narodowej Aleksander Szczygło ustanowił 6 sierpnia dniem przysięgi wojskowej.
Z okazji 95. rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej NBP wydał dwie monety: dwuzłotówkę ze stopu Nordic Gold i srebrną 10-złotówkę.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.