Asyż w Krakowie: Dzień II

Ponad dwadzieścia dyskusji panelowych, podczas których omawiano najbardziej palące problemy m. in.: wartości życia, dialogu i pokoju, globalizacji i tożsamości, jedności chrześcijan, złożyło się na drugi dzień obrad Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju „Ludzie i Religie”.

Święte Księgi w religiach monoteistycznych

Nad rolą świętych Ksiąg w religiach monoteistycznych dyskutowali chrześcijanie, żydzi i muzułmanie podczas spotkania, które odbyło się w klasztorze ojców franciszkanów. Prowadził je Gregorios III Laham, grekokatolicki Patriarcha Melchicki z Antiochii. Stwierdził on, że święte Księgi – choć powstały w określonym czasie historycznym – tchną nieustanną nowością.

„To nie jest tylko stara Księga. Nie dotyczy tylko przeszłości. Wszystkie święte Księgi objawiają nam pewne prawdy i w nich możemy poznawać nowe światy” – powiedział John C.A. Barrett, przewodniczący Światowej Rady Metodystycznej tłumaczył chrześcijańskie rozumienie Biblii jako Boskiej Księgi. „Chrześcijanie, którzy codziennie otwierają Biblię, wiedzą, że zawiera ona słowa Boga” – podkreślał. „W Biblii odkrywają Go, odkrywają życie w harmonii i pokoju, Jego wolę i miłość” – podsumował.

Mohammed Esslimani, teolog muzułmański z Arabii Saudyjskiej opowiadał, że dla islamu Koran to słowo Boga, „podziękowanie Boga dla wszystkich wierzących, dla całej ludzkości, która Go słucha”. „Słowa Koranu są znane, zapamiętywane i absolutnie przestrzegane w sposób bardzo ścisły” – charakteryzował stosunek muzułmanów do świętych Ksiąg. Według wyznawców islamu Koran zwraca się do wszystkich szlachetnych dusz słowami, które stworzył Bóg.

Joachim Gnilka, teolog katolicki z Niemiec powiedział, że Biblia jest mostem między religiami monoteistycznymi. Chrześcijaństwo, judaizm, islam to trzy religie, które czczą tego samego Boga i „odróżniają się od innych wariantów życia religijnego charakterem monoteistycznym”. Narody Księgi łączą się według niego w wierze w Stworzyciela, tworząc w ten sposób „wielką symfonię zgody”, której konsekwencją winna stać się wspólna odpowiedzialność za stworzenie, dbałość o planetę, która jest niezbędna do życia całej ludzkości.

O roli Biblii w życiu wyznawców judaizmu mówił Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Podkreślił on, że Tora to nie tylko słowo Boga przekazane, ale także słowo, które musi zostać wypełnione. „To główny przewodnik naszego życia. Odnosimy się do Boga poprzez Jego słowa” – wyjaśniał Schudrich. Dodał, że żydzi rozmawiają z Bogiem i Mu ulegają, wypełniając Jego polecenia, zapisane w Księdze Tory. Biblia przynosi „system wytycznych i wskazówek, jak postępować”. Naczelny rabin Polski dylemat, jak połączyć idee Tory z życiem codziennym nazwał „stresem rytuału”. „W każdej religii są tendencje do ekstremizmów i radykalnych zachować. Nie chodzi nam o zachowania ekstremalne, ale aktualny przekaz dla nas. Jako żydzi musimy interpretować słowa Tory” – przyznał.

«« | « | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
19°C Wtorek
dzień
19°C Wtorek
wieczór
16°C Środa
noc
10°C Środa
rano
wiecej »