O tym, kim był Edmunda Wojtyła, jak umarł i jakie motywacje mogły kierować jego życiowymi decyzjami mówili uczestnicy konferencji prasowej połączonej z prezentacją specjalnego dodatku do tygodnika „Gość Niedzielny” związanego z 90. rocznicą śmierci brata św. Jana Pawła II.
Na ogólnoświatowe konsekwencje wojny na Ukrainie zwrócił uwagę Papież w przesłaniu na Rome MED Dialogues. Jest to trwająca w Rzymie doroczna konferencja wysokiego szczebla o geopolityce śródziemnomorskiej. Organizuje ją włoskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Bóg nie rozwiązuje enigmy dziejów, ale chce byśmy pokładali ufność w Nim i Jego sprawiedliwości, na przekór wszystkiemu. Rozwiązaniem nie będzie koniec próby, lecz pomnożenie wiary – powiedział kard. Raniero Cantalamessa, mówiąc o postawie człowieka wobec triumfu niesprawiedliwości, jak podczas obecnej wojny na Ukrainie. W pierwszym rozważaniu adwentowym dla Papieża i pracowników Stolicy Apostolskiej mówił dziś o cnocie wiary. To właśnie ona pozwala stawić czoła historii.
Wojna „przyniosła na naszą ziemie morze łez, rzeki krwi i góry trupów” – powiedział abp Światosław Szewczuk. I dodał: „znowu zeszłego dnia oraz w tę noc śmierć zbierała nowe pokosy na ziemiach naszej ojczyzny”. Na Ukrainie trwają bowiem walki na całej linii frontu, a Rosjanie kontynuują ostrzały ludności cywilnej, np. w Zaporożu, Chersoniu czy Nikopolu. W tym ostatnim mieście wielu mieszkańców wyjeżdża na noc, aby nocować w samochodach postawionych w polu, gdyż boją się spać w swoich domach.
Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.
"Cierpienia ludności, masowe niszczenie struktur cywilnych", to nie "skutki uboczne wojny, ale zbrodnie międzynarodowe"- oświadczył w piątek papież Franciszek podczas audiencji dla przedstawicieli francuskiej organizacji pozarządowej Leader pour la Paix. Dodał, że "użycie broni, by rozwiązać konflikty, jest znakiem słabości i kruchości".
W Warszawie o 10:30 rozpoczyna się konferencja prasowa, połączona z prezentacją specjalnego dodatku do tygodnika „Gość Niedzielny" związanego z 90. rocznicą śmierci brata św. Jana Pawła II. Zobacz transmisję!
Dziennikarze „Rzeczpospolitej” Tomasz Krzyżak i Piotr Litka znaleźli w archiwach IPN list, który wraz z innymi materiałami rzuca światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”. „Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia.