Zadaniem chrześcijanina nie jest rozpaczać, ale szukać nadziei - podkreślił abp Józef Życiński podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej 12 kwietnia w archikatedrze lubelskiej. Metropolita zwrócił uwagę, że niewiasty biegnące do grobu Jezusa są dla nas nauczycielkami przeżywania dramatycznych doświadczeń.
"Codzienność bezustannie stawia nas w sytuacji wyboru między prawdą a kłamstwem - przypomina rektor KUL w dorocznym liście na Wielkanoc zatytułowanym „Zmartwychwstały Chrystus - źródło radości i nadziei człowieka". Ks. prof. Stanisław Wilk, odwołując się do nauczania Jana Pawła II, przywołuje cnoty uczciwości i dawania świadectwa prawdzie.
W Kościele prawosławnym 12 kwietnia obchodzona jest Niedziela Palmowa, która - podobnie jak w Kościele katolickim - upamiętnia wjazd Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy.
Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki przewodniczył we lwowskiej katedrze liturgii i procesji wielkanocnej.
Wielkanocne życzenia metropolity łódzkiego ukazały się w portalu www.archidiecezja.lodz.pl.
W niektórych kościołach na Śląsku Cieszyńskim wczesnym rankiem w Niedzielę Zmartwychwstania odprawione zostały nabożeństwa rezurekcyjne.
Mieszkańcy Iłży koło Radomia powitali Zmartwychwstałego Chrystusa uderzeniami w bęben. Zwyczaj ten jest bardzo stary.
Uroczyste bicie dzwonu Zygmunta obwieściło Krakowowi i całej Polsce Zmartwychwstanie Chrystusa.
"Przynajmniej" - to kluczowe słowo w interpretacji drugiego i trzeciego przykazania kościelnego - zauważa bielski kaznodzieja ks. Eugeniusz Burzyk mówiąc o obowiązku, by raz w roku spowiadać się i przyjąć Komunię.
"Musi przyjść moment, że to wszystko co z czasem stało się tradycją i zwyczajem ożywa w osobistym spotkaniu z Chrystusem" - wyjaśniał abp Kazimierz Nycz.