Sejm w oddał hołd wszystkim zamordowanym i represjonowanym na terenach Związku Radzieckiego w ramach tzw. Operacji Polskiej w latach 1937-1938.
Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego. W piątek mijają 32 lata od tych wydarzeń.
Klub PSL poprze wniosek PO o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu uchwały PiS o powołaniu komisji śledczej ws. Amber Gold. PSL zamierza zgłosić wniosek, by uprawnienia śledcze otrzymała na stałe komisja ds. służb specjalnych.
Policja rozpocznie postępowanie wyjaśniające ws. usunięcia przez członków Komisji Krajowej NSZZ "S", w obecności dwóch posłów PiS, napisu "im. Lenina" znad bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła komunalna spółka.
12 tysięcy turystów odwiedziło tego lata dawny klasztor i cerkiew staroobrzędowców w Wojnowie na Mazurach. Zabytek, który przetrwał wojenne zawieruchy, jest jedną z ciekawszych budowli prezentujących wschodnią kulturę religijną w Polsce.
Jako przedwczesną określiła krakowska kuria inicjatywę Fundacji Paradis Judaeorum, aby pochować rotmistrza Witolda Pileckiego na Wawelu. W piśmie do inicjatorów kuria powołała się na fakt, że szczątków rotmistrza jeszcze nie odnaleziono.
Na mizarze (muzułmańskim cmentarzu) w Bohonikach (Podlaskie) pochowany został w czwartek 90-letni imam Konstanty Szczęsnowicz - jeden z najstarszych w kraju muzułmańskich duchownych.
Książki "Kłopoty z seksem w PRL" i czerwone goździki otrzymali działacze SLD, którzy w czwartek zorganizowali przed siedzibą IPN w Warszawie konferencję prasową "IPN na bruk!". Kwiaty i publikacja - według przedstawicieli Instytutu - to jego odpowiedź na apel SLD, by zlikwidować IPN.
Na trzy miesiące trafi do aresztu prezes Amber Gold Marcin P. - zdecydował w czwartek Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe. Z wnioskiem o aresztowanie biznesmena wystąpiła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, prowadząca śledztwo ws. działalności spółki.
Od informacji premiera Donalda Tuska i prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o działaniach instytucji państwowych w sprawie Amber Gold rozpoczęła się w czwartek sejmowa debata. Przewidziano ją na 8 godzin; mają w niej też wziąć udział przedstawiciele: NBP, KNF i UOKiK.