„Nieustannie się módlcie". Te słowa św. Pawła z Pierwszego Listu do Tesaloniczan (5, 17) są hasłem przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Obchodzony on będzie - już po raz 101. - w styczniu przyszłego (2008) roku.
Trwają przygotowania do wrześniowej (7-9.09) podróży Benedykta XVI, podczas której odwiedzi on Mariazell.
„Imigracja, współżycie i modele integracji" - to hasło letniego kursu w Aranjuez w Hiszpanii. Zorganizowała go Fundacja Uniwersytetu Króla Juana Carlosa. O problemie imigracji i sytuacji Kościoła katolickiego mówił podczas spotkania nuncjusz apostolski w Hiszpanii abp Manuel Monteiro de Castro.
Władze kościelne, organizacje religijne oraz zarządy szkół prywatnych w stanie Kerala w Indiach utworzyły specjalną radę ds. ochrony szkolnictwa i praw mniejszości. Kościół na tym terenie od dłuższego czasu zmaga się z agresywną polityką komunistycznych władz stanowych zmierzającą do podporządkowania swojej administracji szkół prywatnych, przeważnie katolickich.
"Nasze modlitwy zostały wysłuchane" - w ten sposób dyrektor watykańskiego biura prasowego o. Federico Lombardi skomentował wiadomość o odzyskaniu wolności przez ks. Gianfranco Bossiego. „Ta wiadomość to wielka radość dla całego Kościoła i dla Ojca Świętego" - dodał watykański rzecznik.
Dobre zarządzanie - zarówno w Kościele, jak w polityce - to temat sesji plenarnej międzyregionalnego stowarzyszenia biskupów krajów południowoafrykańskich (IMBISA), otwartej 20 lipca przez kard. Ivana Diasa w stolicy Angoli, Luandzie. Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów przebywa z 13-dniową wizytą w tym kraju.
Rumuński sąd okręgowy wstrzymał budowę 19-piętrowego biurowca zagrażającego katedrze św. Józefa w Bukareszcie. Tym samym przychylił się do wniosku tamtejszej archidiecezji, by prace przerwano do wyjaśnienia czy prowadzone są zgodnie z prawem. Kolejne posiedzenie w tej sprawie zaplanowano na wrzesień.
Zaniepokojenie postępującą coraz bardziej tendencją do wyeliminowania ojcostwa z obowiązującego w Wielkiej Brytanii modelu rodziny wyrazili arcybiskup Edynburga kardynał Keith O'Brien i arcybiskup Glasgow Mario Conti. Swój apel zawarli 17 lipca w liście do premiera brytyjskiego rządu Gordona Browna.
Demokraci będą próbowali przeforsować w Kongresie USA decyzję o zaprzestaniu finansowania programów edukacyjnych, promujących wstrzemięźliwość seksualną u młodzieży. Argumentem ma być rzekoma niska skuteczność takich inicjatyw, wykazana w opublikowanym przez demokratów raporcie "Mathematica Policy Research".
Dyskryminowanie organizacji sprzeciwiających się homoseksualnej propagandzie jest niezgodne z konstytucją - oświadczyła chrześcijańska grupa prawnicza Alliance Defense Fund (ADF). Oświadczenie było formą protestu przeciwko działaniom władz szkolnych hrabstwa Montgomery w stanie Maryland w USA, które dyskryminują heteroseksualne programy edukacyjne.