Sąd Najwyższy USA wydał w czwartek przełomową decyzję zakazującą faworyzowania przez uczelnie przedstawicieli dyskryminowanych mniejszości rasowych w ramach rekrutacji. Odwrócił w ten sposób funkcjonującą od dekad politykę "akcji afirmatywnej" (affirmative action) mającą na celu wyrównywanie szans.
W pierwszą rocznicę wydania przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych decyzji znoszącej ogólnokrajowe prawo do aborcji (14 czerwca 2022) w kraju zmienił się – jak to określiły miejscowe media – „krajobraz aborcyjny”. Dziennik „New York Times” poświecił tej sprawie szereg artykułów a nawet przedstawił dużą mapę USA z zaznaczonymi na niej 61 miejscowościami, z których zniknęły kliniki aborcyjne. Także agencja BBC zamieściła obszerny wywiad z Kristan Hawkins, stojącą na czele organizacji „Studenci Ameryki dla Życia” (Students for Life of America), zrzeszającej 160 tys. osób – największej organizacji antyaborcyjnej w USA, która obecnie stawia sobie za celu doprowadzenie do „całkowitego zakazu przerywania ciąży” w tym kraju.
Parlament Malty jednogłośnie przyjął ustawę legalizującą aborcję w przypadku zagrożenia życia matki. Dotychczas było to jedno z czterech ostatnich państw świata, w których przerywanie ciąży było całkowicie zakazane, obok Salwadoru, Nikaragui i Watykanu.
W obwodach chersońskim i zaporoskim, na południu Ukrainy, rozpoczęły się w czwartek ćwiczenia przygotowujące na ewentualne skażenie radioaktywne z okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - poinformowali szefowie władz regionalnych.
Rosnąca zależność od energii odnawialnej niesie ze sobą potencjalne ryzyko na poziomie łańcuchów dostaw, ponieważ wiele niezbędnych komponentów nadal pochodzi z krajów nie będących członkami UE i NATO - czytamy w opublikowanym w czwartek raporcie wspólnej grupy zadaniowej powołanej w marcu w celu zbadania odporności infrastruktury krytycznej i ewentualnego identyfikowania słabych punktów.
Przebywający w Moskwie papieski wysłannik ds. Ukrainy kardynał Matteo Zuppi spotyka się w czwartek z rosyjską komisarz ds. praw dziecka Marią Lwową-Biełową i prawosławnym patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem - poinformował nuncjusz apostolski w Rosji arcybiskup Giovanni D'Aniello. Jego słowa opublikował Watykan.
Nie pozwolimy na przekazanie Ukrainie przez USA izraelskiego systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu w wywiadzie dla "Wall Street Journal". Istnieje ryzyko, że uzbrojenie może zostać zdobyte przez Rosjan i oddane Iranowi; nie możemy do tego dopuścić - podkreślił.
W czwartek w Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Szefowie państw i rządów państw członkowskich będą między innymi rozmawiać o problemie relokacji migrantów. "Polska nie zgadza się na mechanizm przymusowej relokacji" - mówił przed szczytem minister ds. europejskich RP Szymon Szynkowski vel Sęk.
Mieszkający w stolicy Portugalii muzułmanie domagają się od władz Lizbony budowy meczetu, obiecanego im przed dekadą przez burmistrza stolicy, dziś premiera kraju Antonio Costę. W środę wystosowali apel w tej sprawie do ratusza po modlitwie na placu Martim Moniz przylegającego do stołecznej starówki.
Maroko na czas nieokreślony odwołało do kraju swego ambasadora w Szwecji. Jak oświadczył MSZ, decyzja ta jest protestem przeciwko spaleniu Koranu podczas antymuzułmańskiej manifestacji w Sztokholmie.